Follow my blog with Bloglovin
20 Ekim 2014 Pazartesi

Hakkariye 20 Cm Yağdı!!! Köy Yolları Aşırı Kar Yüzünden Kapandı!!!

Yerel Gazeteler İnternet Siteleri İle Birlikte Marka Değerlerini Yükseltmeli

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Gazeteci Yazar Mustafa Arslan, yerel basının dönüşüp, yok olmamak için değişimi yakalaması gerektiğini söyledi.

22 Şubat 2014 Cumartesi 18:48
Yerel Gazeteler İnternet Siteleri İle Birlikte Marka Değerlerini Yükseltmeli

BİK Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Gazeteci Yazar Mustafa Arslan, haberleşme ve iletişimin insanlığın temel ihtiyaçları arasında yer aldığını hatırlatarak, bu ihtiyaç varolduğu sürece gazetecilik mesleğinin de varolacağını vurguladı.

Arslan, İHA'ya gazeteciliğin geleceği üzerine yürütülen tartışmaları değerlendirdi. Kağıt gazetelere 5, 20 en fazla 40 yıl ömür biçildiğine dikkat çeken Mustafa Arslan, tartışmalara farklı bir boyuttan yaklaşarak, "Nasıl ki televizyon, radyo ve gazeteleri yok etmemiş ise, internet haberciliği-sosyal medya da gazete ve televizyonları yok etmeyecektir. Burada sır, anılan mecraların yakın gelecekte hangi değişim ve dönüşümleri yaşayacağıdır.

Kanaatim odur ki geleceğin medya düzeninde, deyim yerinde ise gazeteler süpermarket olmayacak, ancak iddia edildiği gibi mahalle bakkalı haline de gelmeyecektir. Gözden kaçırılmaması gereken nokta, fikir üretici ve kanaat oluşturucu niteliklerini koruyacak olmalarıdır. Kamuoyu oluşturucu etkileri azalırken, ışık ve ışıltı üretici özellikleri devam edecektir. Matbaanın çıkışı ile işlerini kaybeden hattatlara dönmemek için gazetelerin geleceği okuması ve değişimi yakalaması gerekir" dedi.

"YEREL GAZETELER ÇOK SESLİLİK VE ÇOK RENKLİLİĞİN TEMİNATI"

İnternetteki olağanüstü hızlı gelişimi, özellikle mahalli basının ıskalamaması gerektiğinin altını çizen Mustafa Arslan, "Yerel gazeteler, Türkiye'nin çok sesliliği ve çok renkliliğinin teminatı mesabesindedir. Yerel demokrasinin yaşanılır olmasında vazgeçilmez bir görev ifa etmektedir.

Öte yandan yerel basın, birlikteliğimizi ve birarada yaşama kültürümüzü besleyen damarlara kan taşımaktadır. Dünden aldığımız değerleri bugünle yoğurarak yarınlarda yaşanabilir kılmak için de vazgeçilmezdir. İşte böylesi önemi haiz mahalli gazetelerimiz, yereli evrensele taşıyabilme ve hayatiyetini sağlam temeller üzerine inşa etme adına, kağıt gazeteler ile birlikte internet haber portallarını kurmalıdır. Mahalli gazetelerimiz bu alanları, birbiri ile ölümcül rekabet eden mecralar olmaktan çıkararak, birbirini destekleyen bir noktaya taşımalıdır. Marka değerlerini, kağıt gazeteler ve intermet portalları ile birlikte yükseltmelidir" şeklinde konuştu.

Gazeteci Yazar Mustafa Arslan, yerel basın sivil toplum, siyaset, mahalli idareler, bürokrasi, üniversite, sanayi ve toplumun diğer dinamik alanlarına yeni ufuklar açmak gibi bir görevi olduğunu anlatarak, "Çeşitli toplum katmanlarının taleplerinin yönetim erkine sahip birimlere aktarılması, cevaplarının geri dönüşümü yerel basın tarafından sağlanmaktadır. Yerel basının bir önemli özelliği de ön açıcılık ve yeniliklere uyumdur. Bu çerçevede, Anadolu'da gazetelerimizin internet haberciliği alanına giderek artan bir hızla girmekte olduğunu memnuniyetle görüyoruz.

BİK, sektörü düzenleyen bir kurum olarak 50 yıldır yürüttüğü hizmetlerine artı değerler katmaktadır. Son dönemde, Kurum'un yüzünün daha çok Anadolu'ya çevriliyor olması dikkate şayandır. Önümüzdeki süreçte gazetelerimizin internet haberciliğine dönük çabalarının BİK tarafından da desteklenmesini beklemek yanlış olmayacaktır" diye konuştu.

İHA

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV