Reklam
Reklam

2. GES PROJESİ MEVKA TARAFINDAN ONAYLANDI

Karaman Merkez İlçesi Kocadüz Mevkiine daha önce İl Özel İdaresi tarafından

2. GES PROJESİ MEVKA TARAFINDAN ONAYLANDI
04 Şubat 2021 - 12:04
KOCADÜZ MEVKİİ’NE 2. GES PROJESİ MEVKA TARAFINDAN ONAYLANDI

2014 yılında yapılan 0,5 MW Güneş Enerjisi Santralinin ikincisi olacak olan ‘Karaman İli Merkez İlçesi Kocadüz Mevkii 0,5 MW Güneş Enerjisi Santrali Kurulması Projesi’ Mevlana Kalkınma Ajansı 2020 Kaynak Verimliliği Mali Destek Programından destek almaya hak kazanan projeler arasında birinci sırada asıl proje olarak onaylandı.

Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Evren ÇAKIR: “İl Özel İdaresi Proje Koordinatörlüğü tarafından hazırlanan 0,5 MW lık GES Projesi Kocadüz Mevkiine yapılan ikinci Güneş Enerjisi Santrali olacak. Güneş Enerjisinden en etkin şekilde faydalanabilmek için Güneş radyasyon değerlerinin ve güneşlenme sürelerinin bölgede fazla olması gerekiyor.

Coğrafi konum, düşük eğim, doğu ve batıda yükselti olmayışı güneşlenme süresini artırıyor. Tarıma elverişli olmayan atıl arazi, coğrafi konum nedeniyle bir tozlanma olmayışı, az yağış alması ve nem miktarının az olması, ortalama sıcaklık değerlerinin de düşük olması ve deprem riskinin en az olduğu bölge olduğu için Türkiye'de bu özelliklerin  hepsinin bir arada olduğu yer Karaman. Tüm bu avantajları gözönüne alarak bizler de İl Özel İdaresi olarak gıda anbarlarından biri olan Karamanımızın geleceğinin Güneş Enerjisinde yattığını biliyor ve bu doğrultuda projelerimizi şekillendiriyoruz. MEVKA gibi işbirliği içinde bulunduğumuz önemli kurumlarımızın desteğiyleilerleyen dönemde yeni projeler ile yatırımlarımızı arttırmayı hedefliyoruz.”dedi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum