kent otel
04 Mart 2017 Cumartesi 15:51
Beyşehir heyeti, İzmir’de gurbetçi dernekler ile buluştu

Konya Beyşehir ilçe heyeti, İzmir’de faaliyet gösteren gurbetçi derneklerinin temsilcileriyle bir araya geldi.

Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun’un da aralarında bulunduğu Beyşehir heyetinde, İlçe Kaymakamı Muzaffer Şahiner, Beyşehir Ticaret Odası Başkanı Salih Gül, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Şenol ile Belediye Meclis Üyesi M.Ali Gökler yer aldı. Heyetin ilk ziyaret durağı Damlapınarlılar Derneği oldu. Heyet, AK Parti İzmir Eski Milletvekili Beyşehirli işadamı İsmail Katmerci’yi firmasını gezerek bilgiler aldı.

Belediye Başkanı Murat Özaltun, ziyaret ettikleri Konyalılar Federasyonu Buca Temsilciliğinde yaptığı konuşmada, birlik beraberliğe yönelik mesajlar verdi. Konyalılar olarak eksik bir yönlerinin olduğunu, bir Karadenizli ya da Doğu Anadolulu gibi birliktelikler oluşturamadıklarını vurgulayan Özaltun, “İnşallah bu derneklerimiz, federasyonlarımız buna öncülük edecek. Beyşehirliler olarak birlik ve beraberliğimiz her geçen gün daha da artacak. İnşallah bir güç birliği halinde sesimizi bundan sonra daha gür ve net bir şekilde çıkartacağız ”dedi.

“Tersine göç için çabalıyoruz”

Türkiye’nin de genel bir problemi olan ilçelerin günümüzde nüfus kaybından söz eden Özaltun, büyükşehirlere göç eden gurbetçilerin doğdukları memleketlerine geriye dönüş yapmasının yollarını aradıklarını söyledi. Bu konuda, Beyşehir olarak üzerine düşen ne varsa katkı sunmaya hazır olduklarını dile getiren Özaltun, “Beyşehir’de gurbetçilerimizin memleketlerine geriye dönüş yapabilmesi için bir takım girişimlerimiz, çalışmalarımız var. Köylerine döndüklerinde hemşehrilerimizin oturabilecekleri TOKİ marifetiyle toplu konutlar üretmek istiyoruz. Bunun ilkine inşallah Başgöze Mahallemizde startı vereceğiz ve bu yatırım diğer mahallelerimize de inşallah bir örnek teşkil edecek” diye konuştu.

Başkan Özaltun konuşmasında, Beyşehir Belediyesinin çalışmaları ile ilgili bilgiler verirken, ilçede hayata geçirilen devlet yatırımlarından da söz etti; “Sloganımız şu; Beyşehir zaten parlayan bir inci. Ama biz bu inciyi inşallah daha da parlak hale getirebilmek için yoğun çaba gösteriyoruz. Bu süreçte el birliği ettik, var gücümüzle ilçemizi şaha kaldırmak için çalışıyoruz. Bu konuda, bizlere Kaymakamımız da sağolsunlar destek veriyor. Hep birlikte var gücümüzle ilçemize hizmet için çaba gösteriyoruz. Beyşehir’i izlemeye devam edin, özellikle sosyal medyadan ve belediyemizin resmi internet sayfasından bizleri takip edin, çünkü yaptıklarımızı, orada anlatıyoruz, paylaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

“İzmir’deki birliktelik örnek teşkil ediyor”

Beyşehir Kaymakamı Muzaffer Şahiner ise, yeni kurulan Konyalılar Federasyonu ile Beyşehirlilerin kurduğu derneklerin İzmir’de birlik ve beraberlik adına, tutkunluk adına oluşturduğu sinerjiyi görmenin kendisini çok mutlu ettiğini belirterek, “Ben de buradaki bu enerjiden çok büyük bir verim elde edeceğimize inanıyorum. İnşallah hep beraber daha güzel yatırım ve hizmetlere vesile olur bu birliktelikler. Bu bağlamda bizleri misafir ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum ”diye konuştu.

“Birlikte rahmet, ayrılıkta azap vardır”

Beyşehir Ticaret Odası Başkanı Salih Gül de, İzmir’de böylesine kalabalık ve bütünleşmiş bir topluluğu görmekten bir hemşehrileri olarak çok mutlu olduğunu belirterek, “Bu gerçekten de çok onur verici bir durum. Birlikte rahmet, ayrılıkta azap vardır. İnşallah bu birlik beraberliğinizin devamını diliyorum. Konyalı her zaman biraraya gelsin diyorum ”şeklinde konuştu.

“Beyşehir heyeti’nin ziyareti örnek olacak”

Konyalılar Federasyonu Kurucu Genel Başkanı Yusuf Devebacak ise, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirirken, Beyşehir heyetinin ziyaretinin diğer Konyalı belediye başkanlarına ve bürokratlara da bir örnek teşkil edeceğini düşündüğünü söyledi. İzmir’de yıllardan beri bir boşluğun olduğunu düşünerek köy ve kasabalar olarak biraraya geldiklerini ve güzel bir sinerji oluşturduktan sonra bunu bir federasyon çatısı altında taçlandırmak istediklerini vurgulayan Devebucak, kuruluşu yeni olan bir federasyon olduklarını, hep birlikte el ele vererek, İzmir’deki Konyalılar’ın sesini daha gür duyurmak için çalışacaklarını, bu konuda iddialı ve istekli olduklarını belirterek, “Çok enerjiğiz, biz bu işi İzmir’de başarabileceğimize inanıyoruz Allah’ın izniyle. İzmir’deki Konyalılar pürem pürem dağılmış bir durumdayken, bizler yeniden sizlerin sayesinde, hemşehrilerimizin teveccühünü alarak böyle güzel etkinliklerde, programlarda buluşmak istiyoruz. Örf ve adetlerimizi yaşayarak ve gelecek nesillere aktararak, güzel hayırlı hizmetler yapmak istiyoruz” dedi.

“İzmir’de 500 - 600 bin Konyalıyız”

Yeni dönemde Konyalı tüm üst düzey yöneticileri İzmir’de ağırlamak istediklerini vurgulayan Devebacak, “Çünkü İzmir’de 500-600 bine yakın Konyalıyız. TUİK bu rakamları vermese de 1900’lü yıllardan beri göç alan bir şehirdeyiz ve Konyalılar bu şehre çok hizmet etmişler, büyük katma değer sunmuşlardır. Bu memleketin de çimentosu Konyalılar olarak inşallah birlik beraberlik içerisinde güzel işler yapacağız ”diye konuştu.

Devebucak, Damlapınar Mahallesi’ndeki futbol sahası açılışı programında tanıştıkları Belediye Başkanı Murat Özaltun’u ilçe ziyaretinde tanıma fırsatı bulduğunu da anlatırken, “Konyamızın manevi büyüğü Ladikli Ahmet Ağanın güzel bir sözü var; ‘Kamil insan odur ki, gittiği her yere koyar bir eser, eseri olmayanın yerinde yeller eser’ demişti o gün başkanımız. Başkanıma teşekkür ediyorum. Beyşehir’deki güzel hizmetlerini gördükçe bu söz aklıma geliyor. Başkanım da bu söze sadık kalarak ilçeye güzel hizmetler ve eserler yapıyor. Allah daha güzel eserler yapmayı daim etsin inşallah” şeklinde konuştu.
Son Güncelleme: 12.03.2017 23:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol