Reklam

MŞÜ'den veteriner ve ziraat fakülteleri talebi, muş haberleri

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Senatosu, ziraat ve veteriner fakültelerinin açılmasına dair gerçekleştirdiği toplantıda oybirliği ile alınan karar doğrultusunda teklifi Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığına göndermek üzere çalışma...

MŞÜ'den veteriner ve ziraat fakülteleri talebi, muş haberleri
03 Mart 2017 - 15:53 - Güncelleme: 03 Mart 2017 - 16:09

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Senatosu, ziraat ve veteriner fakültelerinin açılmasına dair gerçekleştirdiği toplantıda oybirliği ile alınan karar doğrultusunda teklifi Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığına göndermek üzere çalışma başlattı.

Muş Alparslan Üniversitesi Senatosu tarafından gerçekleştiren toplantıda, üniversitenin kurulduğu günden bu yana 20 yıllık gelişim planında yer verilmeyen ziraat ve veteriner fakültelerinin açılması için alınan karar YÖK’e gönderdi. Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, üniversiteye verilen kaynakları en etkin ve verimli şekilde kullandıklarını belirterek, kurumsallaşma kültürünü yükseltme, açıklık, şeffaflık, yenilikçilik, bilim, sanat ve estetiğin sınırlarını genişletmeye devam edeceklerini kaydetti. Yeni kurulan üniversiteler arasında üst sıralarda olmanın memnuniyet verici olduğunu aktaran Rektör Polat, “Üniversitemizi daha üst sıralara çıkartacak planlamalar çerçevesinde ülke gerçeklerini de göz önünde bulundurarak yapılan çalışmalarla ülkemizin 3. büyük ovasına sahip Muş ilimiz için son derece hayati öneme sahip olan ziraat fakültesi ile küçükbaş hayvancılık üretiminde ülke ekonomisine yüzde 5 gibi önemli bir katkı sunan ilimizde veteriner fakültesi açılması kararı YÖK’e gönderildi” dedi.

“2018-2022 stratejik planımızda da ele aldığımız üniversitemizde yeni fakültelerin açılması, ziraat ve veteriner fakülteleri kurulması çalışmalarımızda ilimiz, bölgemiz, ülkemizin öncelikleri ve ihtiyaçları göz önünde bulundurulmuş; kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının görüşleri de dikkate alınarak karar verilmiştir” diyen Rektör Polat, “Senatomuzda alınan bu karar ile üniversitemiz bir kez daha Muş’un tarihi, coğrafyası ve ekonomisiyle cazibe merkezine dönüştürülmesi için öncü rolünü göstermiştir. Kararın alınmasında Muş gerçeği ve sosyo-ekonomik durum değerlendirilerek ilimizde veterinerlik ve ziraat fakültelerinin açılması ile tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin yeniden canlılık kazanacağı ve ekonomik artılar sağlayacağı düşünülmüştür” ifadelerini kullandı.

Talep edilen fakültelerin kurulabilmesi için arazi ve yer tahsisi konusunda da ilgili kurum ve kuruluşlar ile yazışmaların yürütülmekte olduğunu ifade eden Rektör Polat, gerek Muş yerelinde gerekse ülke genelindeki ilgili tüm taraflardan gerekli desteği sunmalarını beklemekte olduklarını söyledi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum