26 Şubat 2017 Pazar 10:22
Daha İyi Pamuk için buluştular

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, tekstil ve hazır giyim sektörünün sürdürebilir pamuk talebini karşılamak ve dışa bağımlılığını azaltmak için Better Cotton (Daha İyi Pamuk) lisanslı pamuk üretimini artırmak gerektiğini söyledi.

ATB Yönetim Kurulu Üyesi Yasin Milli, Çukobirlik Genel Müdürü Ahmet. D. Çakıcı ve Kooperatif ve İşletmeler Müdürü Harun Almacı, İyi Pamuk Uygulamaları Derneği (IPUD) Yönetim Kurulu Başkanı Leon Piçon ve IPUD Genel Müdürü Şükran Bayçura, ATB Genel Sekreteri T. Gökhan Öztürk ile Ar-Ge Birimi Sorumlusu Dr. Kenan Boyacı’nın katıldığı toplantıda konuşan Şahin Bilgiç, pamuk ekim alanlarının Better Cotton-Sürdürülebilir Pamuk alanlarına dönüştürülerek dışa bağımlılığın azaltılabileceğini belirtti.

Better Cotton-Sürdürülebilir Pamuk üretiminin artırılması ve konunun daha tabana doğru yayılarak genişlemesi ile daha çok katma değer oluşturulmasına katkı sağlamak için Mart ayı içerisinde pamuk üreticileri ve çırçır işletmeleri ile bir araya geleceklerini vurgulayan Bilgiç, “Türkiye’de ve Adana’da pamuğunun ekonomik, sosyal ve çevresel sürdürülebilirlik ilkelerinde üretilebilmesi için çabalarımız sürmektedir. Üretici örgütleri, çiftçiler, borsalar, borsaların pamuk ticareti yapan üyeleri, tekstil ve hazır giyim sektörü ile tüketicilerle ele ele vererek bunu şahlandırabiliriz. Better Cotton- Sürdürülebilir Pamuk için 2020 yılı hedefi; dünya pamuk üretiminin yüzde 30’unun Better Cotton olması ve 5 milyon üreticiye ulaşmasıdır. Özelliklede, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın yeni havza modeli ile beyaz altın dediğimiz pamuğun üretiminin ve ekim alanının bölgemizde artacağını bu artışın sürdürülebilir pamuk üretimine de yansıyacağını düşünüyoruz. Fakat bizler ilgili taraflar ile bir araya gelerek tekstil ve hazır giyim sektörümüzün sürdürebilir pamuk talebini karşılamak ve dışa bağımlılığını azaltmak için lisanslı sürdürülebilir pamuk üretim miktarımızı ülkemiz pamuk üretiminin belli bir seviyesine çekmeliyiz” diye konuştu.

Rekabet gücünü artıracak

Önemli markaların sürdürülebilir pamuk kullandığını söyleyen İyi Pamuk Uygulamaları Derneği (IPUD) Yönetim Kurulu Başkanı Leon Piçon da, Türkiye’deki pamuk üretimini sürdürülebilirlik esaslarında dönüştürmek ülkemiz kaynaklarının daha etkin kullanımını sağlayarak verimliliği arttıracağını, aynı zamanda pamuk ve tekstil sektörünün iç ve dış pazarlarda rekabet gücünü arttıracağını söyledi.

Bu bağlamda, Better Cotton standardının ulusal ölçekte yaygınlaştırılmasının stratejik önem taşıdığını kaydeden Piçon, ve IPUD olarak çiftçiden çırçır işletmesine, iplik üreticilerinden hazır giyim firmalarına, çiftçi birliklerinden ticaret borsalarına kadar Türkiye’de pamuk üretimi, ticareti ve tekstil sektöründe söz sahibi herkesi bu sürdürülebilirlik dönüşümünün içinde olmaya davet ettiklerini belirtti.

Çukobirlik Genel Müdürü Ahmet. D. Çakıcı ise Better Cotton - Sürdürülebilir Pamuk üretimini artırmak amacıyla konuyu birlik yönetimi ve ortaklarıyla paylaşarak gerekli çalışmayı yapabileceklerini ve bu konuda ellerini taşın altına koyacaklarını ifade etti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.