kent otel
05 Mart 2017 Pazar 15:52
Servet: "Yaban hayatı için sesimizi duyuramıyoruz"

Akdeniz Bölgesi Av Yaban Hayatı Federasyonu (AYHAF) ve Çukurova Avcılık Atıcılık Spor Kulübü Derneği Başkanı Ali Servet, Adana’nın tek avlak alanına yapılacak Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için başka bir alanın belirlenmesini istedi.

Servet, 3 Mart Dünya Yaban Hayatı Günü kapsamında Yönetim Kurulu Üyeleri ile beraber Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti.

Sokak hayvanları için insanların seslerini çok rahat duyurabildiklerini anlatan Servet, “Biz yaban hayatı için sesimizi duyuramıyoruz” diye konuştu. Karataş’ın Bebeli bölgesinde Adana’nın tek avlak bölgesinin Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olarak belirlendiğini söyleyen Servet, “4750 dönümlük bir arazi burası. Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olarak belirlenmiş, bu bölge habitatının yok olması demektir. Yetkililerden Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için Adana’da başka bir alanın belirlenmesini talep ediyoruz” dedi.

“Av Turizmi Türkiye’de değerlendirilmeli”

Yabancı avcıların av turizmi kapsamında kente geldiğini belirten Başkan Servet, “Av Turizmi Türkiye’de değerlendirilmelidir. Kentimize gelen yabancı avcılar, kente ve köylüye iyi gelir sağlıyor. Bu turizm sektörü önü açılması gereken bir sektördür. Ülkemizin genel bütçesine çok büyük katma değer sağlar. Örneğin Almanya bu konuda müthiş bir gelir sağlıyor” dedi.

Ülkemizde nesli tükenmekte olan bitkilerin ve yaban hayvanlarının türlerinin yurt dışına kaçırıldığını da söyleyen Başkan Servet, “Bio kaçakçılık maalesef ülkemizde ciddi boyutlarda. Bu da yaban hayvanlarımıza ve bitki türlerimize çok büyük zararlar veriyor. Lale aslında ülkemizin bir değeri ama biliyorsunuz ülkemizden çalınan laleleri sahiplenen Hollanda şu an dünyada bir numaralı lale üreticisi. Bunun gibi bir çok örnek var. Yaban hayvanlarımızı da çalıp götürüyorlar. Bunun için de yetkililer daha çok önlem almalı” diye konuştu.

Doğal hayatın korunması gerektiğine de dikkat çeken Servet, Merkez Av Komisyonu Kararı uyarınca 26 Şubat itibariyle av sezonunun kapandığını vurguladı. Servet, yaban hayatının korunması, geliştirilmesi ve sürdürülebilir bir yönetim anlayışıyla gelecek nesillere aktarılmasının sağlanması amacıyla av sezonu dışında avlanılmaması gerektiğini kaydetti.
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol