Turunçgil uzun antenli böcekle mücadele sürüyor

Muratpaşa Belediyesi, ağaç gövdelerini yiyerek kurumalarına ve ölümlerine neden olan “turunçgil uzun antenli böceği” ile mücadele çalışmaları kapsamında 15 ağacı İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü kontrolünde imha etti.Muratpaşa...

Turunçgil uzun antenli böcekle mücadele sürüyor
11 Mart 2017 - 09:36

Muratpaşa Belediyesi, ağaç gövdelerini yiyerek kurumalarına ve ölümlerine neden olan “turunçgil uzun antenli böceği” ile mücadele çalışmaları kapsamında 15 ağacı İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü kontrolünde imha etti.

Muratpaşa Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, anavatanı Çin, Japonya ve Kore olan ‘Anoplophora Chinensis’ cinsi böceklere (Turunçgil uzun antenli böceği) karşı ilaçlama çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Mücadele çalışmaları kapsamında ağaç gövdelerini yiyerek kurumalarına ve ölümlerine neden olan böceğin Muratpaşa’da 15 ağaçta varlığı tespit edildi. Hastalıklı ağaçlar İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü kontrolünde imha edilirken Park ve Bahçeler Müdürü Yıldırım, kesilen ağaçların yerine yenilerinin en kısa sürede dikileceğini belirtti. Yıldırım, hastalıklı ağaçların komisyon tarafından belirlendiğini belirterek, “Kesilen ağaçların yerine yenileri dikilecek” dedi.

Yıldırım, söz konusu böceğin süs bitkileriyle Türkiye’ye geldiğinin düşünüldüğünü belirterek, şunları söyledi:

“AnoplophoraChinensis cinsi böceklerle mücadele için 17 Haziran 2014’te Resmi Gazete’de bir yönetmelik yayımlandı. Böcek daha önce İstanbul’da görüldü. Antalya için bir tehlike söz konusu değildi. Ancak, Antalya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Kasım 2016 tarihinde belediyemize gönderdiği bir yazıda böceğin Antalya’da varlığının tespit edildiğini bildirdi. Söz konusu yazı üzerine Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerimiz ilaçlama çalışmalarına başladı. Ancak 15 ağaçta tüm dünyada istilacı böcek olarak bilinen turunçgil uzun antenli böceğine rastlanıldı. Bunun üzerine hastalıklı ağaçlar uzmanların kontrolünde imha edildi.”

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum