kent otel
27 Şubat 2017 Pazartesi 12:04
Yörük Kültürü Çalıştay’da canlandı

Muratpaşa Belediyesi’nin 24-26 Şubat tarihlerinde 2’ncisini toplandığı Yürük ve Türkmen Çalıştayı, Yörük kültürünün canlandığı bir ortam oluşturdu.

Muratpaşa Belediyesi’nin Antalya Yörükler Derneği ve Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Yörük Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi (YÖRKAM) işbirliğiyle düzenlendiği 2’nci Yörük ve Türkmen Çalıştayı, unutulmaya yüz tutmuş, geleneksel Yörük kıyafetlerinin sergilendiği ortam oluşturdu.

Keçe ceket

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Çalıştay’ın açılışında, el yapımı keçeden dikilmiş özel bir ceket giydi. Başkan Uysal, doğal ürünlerden dikilen Yörük kıyafetlerinin rengini de doğadan aldığını söyledi. Başkan Uysal, “Keçe yazın serin, kışın sıcak tutar, nemli ortamda nemi alır, kuru ortamlara da nem salar, canlıdır” dedi.

Enstitünün eserleri

Çalıştayda, Antalya Muratpaşa Olgunlaşma Enstitüsü’nce yapılan Yörüklerin günlük yaşam ve özel günlerde kullanılan giysilerin benzerleri de sergilendi.

Yörük kadınları

Yörük kadınları çalıştay boyunca üzerlerinde taşıdıkları geleneksel kıyafetleri ve oturum aralarında ‘bakır’ çalarak söylediği türküler ilgi odağı oldu. Yörük kadınları, üçetekleri, fermane adı verilen kısa yelekleri, göynekleri, saç örgüleri ve oyalı yazmaları ve birbirinden renkli yemenileriyle bir geleneği bugüne taşıdı.
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol