VALİ DORUK, BATUM'DA 8. ULUSLARARASI YAPI İNŞAAT VE TEKNOLOJİLERİ FUARINA KATILDI

Gürcistan’ın Acara Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Batum’da 8.Uluslararası Batum Yapı İnşaat ve Teknolojileri Fuarı “Batumi Build 2018” kapılarını ziyaretçilerine düzenlenen törenle açtı.

08 Aralık 2018 - 16:04

Euphoria Otel’de 07-9 tarihlerinde açık kalacak olan fuarın açılışına, Türk Heyeti adına Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Ardahan Valisi Mehmet Emin Bilmez, Türkiye Cumhuriyeti Batum Başkonsolosu Makbule Koçak, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı İrfan Yıldırım, Hopa Ticaret ve Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek, Arhavi Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Atıf Kesimal, Borçka Sanayi ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eşref Merttürk, Trabzon Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu ile Artvinli bazı işadamları katıldı.
 
Gürcistan’dan ise Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Tornike Rijvadze ile Gürcü halkı katıldı.
 
Fuar açılışında bir konuşma yapan Artvin Valisi Yılmaz Doruk, fuara katılımların inşaat firmalarının yüzde 40’ının Türk malı veya Türk firmasının olduğu Batum'daki uluslararası bir fuarı Türk iş dünyasından insanlarla ziyaret ettiklerini söyledi.
 
Türkiye'nin müteahhitlik sektöründe oldukça iyi bir noktada olduğunu belirten Vali Doruk, “Dost ve kardeş ülke Gürcistan’da bulunmaktan dolayı Türk heyeti adına mutluyuz. Fuar vesilesiyle Acara Özerk Cumhuriyeti Başkanı Sayın Tornike Rijvadze ile tanışma fırsatı bulduk. Her iki ülke arasında her alanda çok iyi ilişkilerimiz var. Bu tür etkinlikler vesilesiyle işadamlarımızın imkanlarını ve üretimlerini bir arada görme fırsatı buluyoruz. İmkanlarımızı bir arada değerlendirip geleceğe dönük olarak nasıl işbirlikleri yapabiliriz konusunda fikirler edinmiş oluyoruz. Gürcistan ülkesi ile mevcut iyi ve gelişen ilişkilerimizi iyi niyetle, samimiyetle ve gayretle ileri seviyelere taşımak gayretindeyiz. Enerjiden inşaat sektörüne, konut ve turizme kadar uzanan birçok alanda Türk firmaları olarak bizimde var olduğumuzu komşu ülkede görmenin mutluluğunu yaşamaktayız” dedi.
 
Sarp Sınır Kapısında devam eden modernizasyon çalışmalarında sona gelindiğinin müjdesini veren Doruk,” Sarp Sınır Kapısı’nda artan yolcu ve araç trafiği sınır kapısının modernize edilmesi ihtiyacını beraberinde getirdi.  Kapıda modernizasyon çalışmaları aralıksız devam ediyor. İnşaatta sona yaklaşıldı. Artık yaya ve araç geçişleri daha hızlı ve akıcı olacak. Daha kaliteli bir hizmeti vatandaşlarımız başta olmak üzere tüm ülke vatandaşlarına sunacağız.” dedi.
 
Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Tornike Rijvadze ise Türk heyetini Batum’da görmekten duyduğu memnuniyetini dile getirdi.
 
Fuar vesilesiyle Türk ve Gürcü iş adamlarının birbirini tanıma fırsatı bulduğunu belirten Rijvadze, “Bugün ne kadar güçlü olmamız gerektiğini hep birlikte gösterdik. Bu fuar çok önemlidir. Gürcü ve Türk iş adamlarının birbirini tanıma fırsatı bulacak. Gürcü ve Türk yatırımcıları yarınlarını ve burada yapacakları yatırımları görüşme fırsatı bulacaklar. Türkiye ile ticaret ve turizm başta olmak üzere birçok alanda ilişkilerimiz aratarak devam ediyor. Ayrıca Türkiye ile Gürcistan’ın ortak kullandığı Batum Havaalanına sahibiz.” dedi.
 
Fuarın Ana Organizatörlüğünü Geonet Expo üstlendiği fuara Türkiye'den 18 firma katılırken aralarında Gürcistan, Rusya,  Azerbaycan ve Almanya’dan toplam 47 firma fuara katıldı.
 
GeonetExpo sahibi ve Türk işadamı Osman Çalışkan, bu tür fuarların dost ve kardeş iki ülke arasında ticari, kültürel yakınlaşma açısından son derece önemli olduğunu söyledi.
 
İnşaat malzemesi, her türlü dekorasyon, ofis mobilyaları ve müteahhitlik firmalarının katıldığı fuarda,  konut ve plaza tanıtımları, kapı pencere cam sistemleri, mutfak banyo dolapları, elektronik eşyalar, ahşap evler ve bahçe mobilyaları, parke laminat, izolasyon ürünleri, zemin döşemeleri, duvar kağıtları, boya çeşitleri, doğalgaz ısıtma soğutma sistemleri, sauna,  barbükü şömine, merdiven çeşitleri, ev güvenlik sistemleri, belediyeler, halı koltuk ve kanepeler, her türlü inşaat yapı malzemeleri ve teknolojik gelişmeleri sergileniyor.
 
-BATUM BAŞKONSOLOSLUĞUNU ZİYARET
 
Artvin Valisi Yılmaz Doruk ve beraberindeki Türk Heyeti sırasıyla Batum Anayasa Mahkemesini, Batum Ticaret Odasını, Türkiye’nin Batum Başkonsolosluğunu ziyaret ettikten sonra Batum Botanik Bahçesi ile kentin tarihi ve turistik yerlerini gezdi.
 
Başkonsolos Makbule Koçak, Türk Heyetinin onuruna akşam yemeği verdi.
 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum