kent otel
15 Kasım 2016 Salı 16:19
Karaman'da Zabıta farkındalık eylemi düzenledi
Karaman Haber - Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (BEM-BİR-SEN), Zabıta Teşkilatlarına olan ön yargıları bertaraf etmek, yaşanan olumsuzluklara ve mevzuat uygulamasından kaynaklanan boşluklara dikkat çekmek amacıyla “Kötü karakter değil zabıtayız. Bir dünya zabıta gönüllüsü” sloganıyla farkındalık eylemi düzenledi.
   
Kale Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen eyleme; Belediye Başkan Yardımcısı Duran Kabaağaç, Bem-Bir-Sen Karaman Temsilcisi Süleyman Tartan, Zabıta Müdürü Mehmet Kara, Sendika üyeleri ve Zabıta Personeli katıldı.
   
190 yıllık geçmişi olan Zabıta görevinin kamu düzenini sağlamak adına çok önemli bir görevi yerine getirmeye çalıştığını ifade eden Başkan Yardımcısı Duran Kabaağaç: “Sizlerin yaptığı bir ekip işidir. Yaşadığımız süre içerisinde bu şehre hoş bir seda bırakacaksak bunu hep birlikte bırakacağız. Aynı çatı altında çalışıp bu şehrin insanlarına hizmet veriyoruz. Bir sıkıntınız olduğu zaman bizlerle paylaşmanızı istiyoruz. Zabıta teşkilatına yönelik önyargıları bertaraf etmek için düzenlenen bu kampanyaya biz de destek veriyoruz. Katıldığınız için teşekkür ediyorum” dedi.  
   
9-16 Kasım tarihlerinde tüm Türkiye’de eş zamanlı başlayan farkındalık eylemi ile ilgili açıklama yapan BEM-BİR-SEN İl Temsilcisi Süleyman Tartan, vatandaşları 1 hafta boyunca 1 saatliğine “Kötü Karakter Değil Zabıtayız-Bir Dünya Zabıta Gönüllüsü” adı altında zabıtalarla ortak çalışmaya davet etti. Tartan, yaptığı basın açıklamasında:

“Kent ve beldelerin düzenini ve halkın sağlığını korumaya ilişkin belediye yönetimi tarafından verilen kararları yürütmeye çalışan, düzeni ve halkının sağlığını koruma yönünde emek veren zabıta teşkilatımız özellikle son günlerde yoğun bir karalama kampanyası ile karşı karşıya kalmıştır. Geçtiğimiz günlerde İstanbul Balat’ta bir seyyar satıcıyla yaşanan arbedenin kamuoyunda farklı algıyla bir yerlere çekilmeye çalışılması, 190 yıllık Zabıta Teşkilatımızı gerçekten de isyan noktasına getirmiştir.

Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (BEM-BİR-SEN) ve tüm Zabıta Teşkilatları, ön yargıları bertaraf etmek, yaşanan olumsuzluklara ve mevzuat uygulamasından kaynaklanan boşluklara dikkat çekmek amacıyla vatandaşları zabıtalarla birlikte “Kötü Karakter Değil Zabıtayız-Bir Dünya Zabıta Gönüllüsü” adı altında Türkiye genelinde 16 Kasım tarihine kadar 1 hafta boyunca 1 saatliğine birlikte çalışmaya davet etmektedir.  Bu eylemle zabıtanın hizmet verdiği halk nazarında sürekli terör estiren, çarşı esnafını ve seyyar satıcıları korkutan, gecekondu yıkımlarında vatandaşlarla kavga eden, siyasi bir örgütün kamu görevlisi olarak teşkilatı rencide eden algıyı ortadan kaldırmayı ve mesleğin zorluklarına dikkat çekmek istiyoruz.
        
Zabıta teşkilatımız kanunlar ölçüsünde kişisel bir husumet olmadan 24 saat esasına göre görevini yapmaya çalışmaktadır. Ülkemizde terör yetmiyormuş gibi asıl onurlu bir mesleği icra etmeye çalışırlarken maruz kaldıkları saldırılarda yaralanan, sakat kalan, hatta şehit edilen zabıta çalışanlarımızın sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu tür saldırıların terörden bir farkı yoktur. Çalışma koşulları dolayısıyla zabıtalar, son günlerde can güvenliklerine ilişkin ciddi kaygılar duymaktadır. Zabıta teşkilatının görev yetkileri çerçevesinde can güvenliğinin sağlanmasına yönelik yetkililerin ciddi manada tedbir alması gerekmektedir. Bem-Bir-Sen olarak bu eylemle Zabıta Teşkilatımızın sorunlarını bir nebze de olsa yetkililere, özellikle kamuoyuna duyurmak istiyoruz. Bugün çok sayıda zabıta çalışanımız görevini yaparken veya görevi nedeniyle vatandaşların fiziksel, sözel, şiddet ve tehdit içeren saldırılarına maruz kalmaktadır. Ülkemizin zorlu bir dönemden geçtiği şu günlerde birlik, beraberlik ve dayanışma duygularının daha çok ön palanda tutulması gerekirken, ne yazık ki bir anlamda kamu düzenini sağlamakla görevli zabıta teşkilatına yönelik basında acımasız bir kampanya yürütülmektedir.
        Şu bilinmelidir ki; kentsel yaşam kalitesinin sağlanmasında olmazsa olmaz bir unsur olan ve kamu düzeninin sağlanması görevini de yerine getiren Zabıta çalışanlarının yaşadıkları sorunların bir kısmı yasa ve yönetmeliklerden, bir bölümü de her yerelin kendine özgü koşullarından ve belediyelerin özel uygulamalarından kaynaklandığı bir gerçektir. Aslında üniformalı özel kolluk gücü olmasına karşılık, zabıtanın toplumsal kabulü ve saygınlığı zayıf kalmaktadır. Zaman zaman tehdit telefonları alan, çoğu davalık olan zabıtalar ne yazık ki şiddetin de mağduru konumundadırlar. Zabıta Teşkilatı ne bir şiddetin, ne de bir kavganın tarafıdır. Sorunların bu yolla çözülmesinin karşısındadır. Bu sebeple halkımızla birlikte 1 hafta boyunca 24 saat değil, hiç olmazsa 1 saatliğine kavga için değil, huzur ve refah için gönüllü zabıta kampanyamızla sesimizi kamuoyuna duyurmak istiyoruz” dedi.
Son Güncelleme: 15.11.2016 16:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.