kent otel
21 Mart 2017 Salı 18:50
Başkan Uğur’dan 22 Mart Dünya Su Günü mesajı

Büyükşehir Belediye Başkanı A.Edip Uğur 22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle yayınladığı mesajında suyun canlıların yaşaması için hayati öneme sahip olduğunu belirtti.

Büyükşehir Belediye Başkanı A.Edip Uğur 22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle yayınladığı mesajında “ Su canlıların yaşaması için hayati öneme sahip, en küçük canlı organizmadan en büyük canlı varlığa kadar, bütün biyolojik yaşamı ve insan faaliyetlerini ayakta tutan yegâne kaynağımızdır. Dünyamızın yüzde 70’ ini kaplayan su, bedenimizin de önemli bir kısmını oluşturmaktadır ancak yeryüzündeki su kaynaklarının yaklaşık binde üçü kullanılabilir ve içilebilir özelliktedir. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 20’ sine karşılık gelen 1,3 milyar insan yeterli içme suyundan yoksun olup, 2,3 milyar kişi sağlıklı suya hasrettir. Nüfusun hızla artması, buna karşılık su kaynaklarının sabit kalması sebebiyle su ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Bazı tahminler, 2025 yılından itibaren 3 milyardan fazla insanın su kıtlığı ile yüz yüze geleceğini göstermektedir. Günümüzde bir ülkenin su zengini sayılabilmesi için yılda ortalama kişi başına 10.000m³ su potansiyeline sahip olması gerekirken bu rakam ülkemiz için kişi başı 1430m³/yıldır. Dünyanın yıllık yağış ortalaması 1000 mm iken Ülkemizin yıllık yağış ortalaması ise 643 mm olup, Ülkemiz şu anda su kıtlığı çeken değil su stresi altında bulunan ülkeler arasında yer almaktadır. Ülkemizin kullanılabilir su potansiyeli 110 milyar m3 olup, bunun % 16’ sı içme ve kullanmada, yüzde 72’ si tarımsal sulamada, % 12’ si de sanayide tüketilmektedir. Eğer sahip çıkılmazsa, Türkiye şu anda bulunduğu su stresli ülkeler sınıfından 25 yıl sonra su kıtlığı çeken ülkeler sınıfına düşecektir. Sağlıklı Su temini sadece toplumun sağlığını korumak için değil, sanayi sektörü, işletme ve tarımın sürdürülebilmesi için de hayati önem taşımakta olup, eğer yeterli su temini olmaz ise, şu anki gelişimimizin sürekliliği sağlanamayacaktır”.

İnsani tüketim amaçlı sular yönetmeliği

Ülkemizde içme suyu kalitesi ile ilgili çalışmaların belediyelerce yürütüldüğüne dikkat çeken Başkan Uğur “Büyük Şehir Belediyeleri’ne bağlı olarak çalışan Su ve Kanalizasyon idareleri içme suyu kalitesi ile ilgili çalışmaları bilinçli ve sistematik bir biçimde yürütürken; bu kapsamda düzenli bir kalite izleme çalışmasından söz etmek mümkündür. Özellikle maddi imkanları kısıtlı küçük yerleşim yerlerine dahi ulaşılarak, periyodik olarak su denetiminin yapılarak içilen suyun kalitesine ilişkin yeterli bilgiye erişimler kolaylıkla sağlanmaktadır.Bu noktada tüm Su ve Kanalizasyon İdareleri’nin ana hedefi gelecek nesillere “Avrupa Birliği Direktifleri”doğrultusunda “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Yönetmeliği” standartlarına uygun Renk, Tat, Kokusu problemi olmayan, Zararlı Kimyasallar içermeyen, Dezenfekte edilmiş, Lezzetli, Güvenli ve Berrakbir Su Kalitesi temin etmektir. Bu kapsamda, Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi (BASKİ) Genel Müdürlüğümüzce İlimizde mevcut 1.200.000 kişilik yerleşik nüfusun yanı sıra yaz aylarında 3.500.000 kişiye ulaşan sezonluk nüfusun içme ve kullanma suyunu sağlıklı ve sürekli biçimde teminine yönelik her türlü tedbir alınmakta ve yatırımlar hızla devam etmektedir. Bu noktada, deniz suyundan içme suyu temin edilerek halkın kullanımına sunulduğu teknoloji, ülkemizde ilk olarak Avşa Adamızda uygulanmış olup, oldukça yüksek yatırımlar ve işletme maliyetleri ile elde edilen bu türden suların daha da dikkatli ve tasarruflu kullanılması gerektiği açıktır. Kainatta bilinen bütün gök cisimlerinin içerisinde yalnızca dünyamızda suyun bulunuyor olması son derece eşsiz bir nimet olduğundan İnsanoğlu olarak bize düşen görev, su kullanımının yaşamsal bir hak ve gelecek nesiller için korunması gereken bir emanet olduğu ilkesiyle, mevcut su kaynakların israf ve kirlenmeden uzak daha etkin ve verimli kullanımına yönelik tedbirleri bir an önce almaktır. İnsan yaşamı için özel olarak yaratılmış olan Dünya, yine özel olarak yaratılmış olan suyla canlandırılmıştır. Tüm canlılar için büyük bir nimet olan bu eşsiz varlığa gelin hep beraber sahip çıkalım”.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.