Reklam
Reklam

Asırlık Kutlamaya Yoğun İlgi

Bayburt’un düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yıl dönümü etkinleri 3. gününde de coşkuyla devam etti. Kutlama programı kapsamında Cumhuriyet Caddesi’nde çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. Taş Mağazalar katliamının canlandırıldığı tiyatronun da sahnelendiği kutlamalara Bayburtlular yoğun ilgi gösterdi.

Asırlık Kutlamaya Yoğun İlgi
06 Mart 2018 - 18:01

Atatürk anıtına çelenk konulmasıyla başlayan törenler, mehteran takımı ve temsili milis güçler öncülüğünde Bayburt’taki atlı spor kulüpleri ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilen geçiş töreni ile devam etti. Geçiş töreninin ardından 21 Şubat kurtuluş günü dolayısıyla okullar arasında düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.

Ödül takdiminden sonra protokol konuşmalarına geçildi. Burada bir konuşma yapan Vali Ali Hamza Pehlivan ‘’Hafta boyunca gerek Bayburt ilimizde gerek Bayburt dışında yaşayan Bayburtlu hemşehrilerimizin yapmış oldukları etkinliklerle 100. Yılı kutlamaya bu vesile ile de aziz ecdadımızı, aziz şehitlerimizi, gazilerimizi andık anmaya da devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Aziz Şehitlerimizin Manevi Huzurlarında Saygıyla Eğliyorum

Kısa bir selamlama konuşması yapan Belediye Başkanı Mete Memiş ise Şair Yavuz Bülent Bakiler’in “Sendedir Bayburtlum içimdeki hız,/Sendedir ufkumda parlayan yıldız, /Seninle yağız atlar üstünde yeni baştan/Destanlar yazacağız.” dizeleriyle başladığı konuşmasında, ‘’Bu kutlu günümüzde, bu onuru bize yaşatan ecdadımızı rahmetle,  minnetle anıyorum.  Bu aziz şehitlerin manevi huzurlarında saygıyla eğliyorum. İnşallah bu toprakları kanları pahasına bize vatan olarak bırakan ecdada layık torunlar oluruz.  Bu vesileyle bu günümüzde bizi yalnız bırakmayarak Bayburt’umuza yakışır bir şekilde bu alanı doldurduğunuz için hepinize çok çok teşekkür ediyorum.’’  sözlerine yer verdi.

Ermeni Mezalimi Canlandırıldı

Protokol konuşmalarının ardından Ufuk Kalekahyası’nın yazıp yönettiği Bayburt’ta gerçekleşen Ermeni Mezalimi sırasında yaşanan acıların konu alındığı tiyatro oyunu sahnelendi. Oyunun akabinde kurtuluş törenlerine katılmak üzere şehre gelen Erzincan Belediyesi Mehteran takımının verdiği konser 100. Yıl coşkusunu doruğa çıkarırken Cumhuriyet Caddesi’ndeki törenler Bayburt halk oyunları ekibinin folklor gösterisiyle sona erdi.

Törene Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Mete Memiş, Garnizon Komutanı Tankçı Albay Davut Balibaşa, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Murat Tiryaki, Adalet Komisyonu Başkanı Mustafa Hayri Tacın, İl Emniyet Müdürü Sezayi Er, İl Jandarma Komutanı Fatih Cemal Kiper,  İl Genel Meclisi Başkanı Yusuf Elçi, Ak Parti Bayburt İl Başkanı Fatih Yumak, siyasi parti temsilcileri, İstanbul Bayburt Kültür ve Yardım Derneği Başkanı Faruk Kılıçaslan, il dışında bulunan Bayburt dernek Başkanları, kurum müdürleri,  öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum