Reklam
Reklam

Bursa'dan Almanya'ya tepki

Büyükşehir Belediye Meclisi, Türkiye ile Almanya arasında yaşanan diplomatik miting krizinin ardından Darmstad ve Klumbach şehirleriyle olan kardeşlik ilişkilerini askıya aldı.Kardeşlik ilişkilerinin dondurulmasına ilişkin karar, meclisin...

Bursa'dan Almanya'ya tepki
21 Mart 2017 - 19:17

Büyükşehir Belediye Meclisi, Türkiye ile Almanya arasında yaşanan diplomatik miting krizinin ardından Darmstad ve Klumbach şehirleriyle olan kardeşlik ilişkilerini askıya aldı.

Kardeşlik ilişkilerinin dondurulmasına ilişkin karar, meclisin Mart ayı ikinci oturumunda alındı. Büyükşehir Belediye Başkanvekili Atilla Ödünç yönetiminde toplanan meclis, rutin gündem maddelerini görüştü. Başkanvekili Ödünç’ün ‘Bursa ile Darmstad ve Klumbach belediyeleri arasındaki kardeşlik münasebetlerinin askıya alınmasına yönelik’ yaptığı oylama 1 ret oyuna karşılık kabul edildi.

Türkiye ile Almanya arasında ilk gerilimin 2016 yılında Sözde Ermeni Soykırımı’nın tanınmasıyla yaşandığını hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanvekili Atilla Ödünç, ikinci olarak 15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ terör örgütü üyelerinin bu ülkeye sığındığını ve iade edilmediklerini vurguladı. Son olarak Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın 2017 Anayasa Değişikliği Referandumu kapsamında Almanya’nın Gaggenau bölgesinde yapacağı mitingin yasaklanmasıyla ikili ilişkilerin işin içinden çıkılmaz bir hal aldığını belirten Başkanvekili Ödünç, “Bu duruma sessiz kalamazdık. Bursa olarak elimizden geleni yaptık ve Darmstad ile Klumbach belediyeleriyle uzun yıllar süren kardeşlik anlaşmalarını askıya aldık” dedi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum