Reklam
Reklam

CHP ve İYİ Partili vekillerden bir yıldır ücretlerini alamayan maden işçilerine destek

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver, İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş ve İYİ parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik Karaman’ın Ermenek ilçesinde 13 aydır maaşlarını alamadıkları için eylem başlatan maden işçileri ile bir araya geldi.

CHP ve İYİ Partili vekillerden bir yıldır ücretlerini alamayan maden işçilerine destek
11 Eylül 2020 - 16:56

 Burada yetkililere seslenen CHP’li Ağbaba, “Burada insanlar emek vererek alın teri ile çoluğuna çocuğuna ve evine ekmek götürebilmek için çalıştı. Burada kimse sorumluluktan kaçamaz. Bu sorumluluk bu ülkeyi yönetenlerindir” dedi. İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, ise “Maden işçilerimizin feryadını sağır sultan duydu ama iktidar duymadı. Onların fakirle ve emekçi ile işleri yok. Onlar beş müteahhidin peşinde soygun düzenlerine devam edecekler”  ifadelerini kullandı. 

Karaman’ın  Ermenek ilçesinde Cenne 1 No’lu Maden Ocağı’nda 13 aydır maaş almayan işçilerin direnişi 12 gündür sürerken, aynı işverene ait bir başka maden ocağında da  7 aydır maaşını alamadıklarını belirten yaklaşık 59 işçi 3 gün önce eylem başlatmıştı. 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver, İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş ve İYİ Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik Karaman’ın Ermenek ilçesine gelerek maden işçilerine destek verdi. 
“BURADA BÜYÜK BİR MAĞDURİYET VAR”
Burada maden işçileri ve ailelerine konuşan Veli Ağbaba şunları söyledi; “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla buraya geldik. Anayasa göre madenler devredilemez ve devletindir. Maalesef anayasanın sağında solundan dolanarak burada milletin öz malı bir öze şirkete veriliyor. Şimdi bu madeni yönetenler ortada yok. Burada büyük bir mağduriyet var. Burada sizin derdinizi Millet İttifakı olarak sesiniz duyurmak bizim şeref borcumuz. Burası kimsenin babasının çiftliği değil. Burada insanlar emek vererek alın teri ile çoluğuna çocuğuna ve evine ekmek götürebilmek için çalıştı. Burada kimse sorumluluktan kaçamaz. Bu sorumluluk bu ülkeyi yönetenlerindir. Soma ve Ermenek’te yaşadınız. Sizin haklarınızı sonuna kadar savunacağımızı bilmenizi istiyoruz. Sizin yanınızda olduğumuzu bilin. Bu zulmü size yaşatanların Allah belasını versin” 
“ONLARIN FAKİRLE EMEKÇİYLE İŞLERİ YOK”
İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, ise yaptığı konuşmada şunlara değindi;  “Siz buraya çalışmak ve üretmek için gelip çalıştınız. Ama bir gün size gelip ‘maaşlarınız ve sosyal haklarınız yok’ dediler. Kötü çalışma koşulları altında köle muamelesi gördünüz. Şimdi bu köleliğe itiraz ediyor ve haklarımızı verin diyorsunuz. Siz haklı taleplerinizi dillendirirken maalesef yanınızda devletinizi yönetenler yok. Şimdi buraları özel işletmeye verenler, bu yetkiyi verdikten sonra çalışan işçisinin hakkını sömürenleri görmezden gelme hakkına sahip değil. Size burada haklarını vermeyen maden sahiplerine karşı seslerini yükseltmeyen devlet yöneticileri sorumludur. Maden işçilerimizin feryadını sağır sultan duydu ama iktidar duymadı. Onların fakirle ve emekçi ile işleri yok. Onlar beş müteahhidin peşinde soygun düzenlerine devam edecekler” 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum