Reklam
Reklam

Cumhuriyetimiz 97. Yaşını Kutluyor

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. Yıl dönümü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Cumhuriyet Parkında tebrigat töreni düzenlendi.

Cumhuriyetimiz 97. Yaşını Kutluyor
30 Ekim 2020 - 12:04

Pandemi tedbirleri çerçevesinde; Vali Mehmet Alpaslan Işık, Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver ve Belediye Başkanı Savaş Kalaycı ile birlikte tebrikleri kabul etmesiyle başlayan kutlama programı daha sonra saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla devam etti.
 
Vali Mehmet Alpaslan Işık, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajının okunmasının ardından günün anlam ve önemine değinen bir konuşma yaptı.
 
Törendeki konuşmasına halkın bayramını kutlayarak başlayan Vali Mehmet Alpaslan Işık, Osmanlı Devleti birinci dünya savaşından yenik çıkmış, ordusu dağıtılmış, Fransızlar İtalyanlar Yunanlılar ve İngilizler yurdun büyük kısmını işgale başlamışlar. Böyle bir ortamda bir Osmanlı Paşası Mustafa Kemal Türk milletinin asla bağımsızlığından vazgeçmeyeceğini bilerek ya istiklal ya ölüm şiarı ile Anadolu’ya çıkarak milli mücadeleyi başlatmıştır. Milli mücadele sonucunda her karışı şehit kanı ile sulanan bu topraklar düşman işgalinden kurtarılmıştır” dedi.
 
Vali Işık konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi; “Bu savaşın kazanılmasında Mustafa Kemal’in askeri dehasının önemi yadsınamaz fakat Mustafa Kemal sadece bir askeri deha olmadığını aynı zamanda büyük bir devlet adamı olduğunu kurduğu Cumhuriyet’le de kanıtlamıştır. Bu Cumhuriyeti de geleceğimizin teminatı gençlere emanet etmiştir. Aradan geçen 97 yıl içinde ülkemizi bölmek parçalamak isteyen emperyalist devletler içeride oluşturdukları işbirlikçiler ile bunu gerçekleştirmeye çalışmış ancak başarılı olamamışlardır. Kürt - Türk, Alevi - Sünni, Laik - Anti laik gibi ayrıştırmaya giderek toplumu birbirine düşürmeye çalışmaları ulusal duyarlılık sayesinde önlenmiştir. Kısaca ülkemizin gelişimi engellenememiştir. 
 
Bugün 80 milyonun üzerinde bir nüfusu ile e uluslararası toplum nezdinde saygınlığı olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti gerek Ortadoğu’da, gerek doğu Akdeniz’de gerekse Azerbaycan’da süper devletler denilen devletlere kafa tutan ama bunu yaparken de yurtta sulh cihanda sulh ilkesinden taviz vermeyen bir devlet konumundadır. Geçmişte olduğu gibi bugün de bizim bu gücümüzü kendilerine tehdit olarak gören dış güçler bizi bölmek ve parçalamak için ellerinden geleni ardına koymayacaklardır. Kısaca söylemek gerekirse bu milli birlik ve beraberliğimiz olduğu sürece kimse bu cumhuriyeti yıkamaz. Yıkmaya dahi yeltenemez.
 
Ben milletimizi esaretten kurtararak yeni ve tam bağımsız bir cumhuriyeti kuran başta Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarına ve kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Atatürk’ün en büyük eserim dediği Cumhuriyetimizin ebediyete kadar sürmesi temennisiyle hepinizin bayramını bir kez daha kutlayarak saygılarımı sunuyorum” dedi.
 
Günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okunmasıyla devam eden kutlamaların akşam bölümünde ise saat 19.30’da 1. İstasyon caddesinden başlayarak Aktekke 15 Temmuz Demokrasi Meydanında sona erecek araç konvoyu düzenlenecek.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum