kent otel
15 Mart 2017 Çarşamba 14:28
Bulgaristan Türklerinin eğitim, basın ve dini durumları konuşuldu

Trakya Üniversitesi Balkan Araştırma Enstitüsü tarafından düzenlenen "Balkan Çalıştayı: Bulgaristan Türklerinin Eğitim, Basın ve Dini Durumları" adlı etkinlik Balkan Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program Balkan Araştırma Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Bülent Akyay’ın açılış konuşmasıyla devam etti. Yrd. Doç. Dr. Bülent Akyay konuşmasında 2010 yılında kurulan enstitünün amaçları arasında, bilimsel araştırma ve çalışmalarla Türkiye’de Balkan devletlerinin siyasal, ekonomik, kültürel ve sosyal yapılarının daha iyi anlaşılmasını sağlamak gibi maddelerin olduğunu belirtti. Yrd. Doç. Dr. Bülent Akyay, Bulgaristan Türklerinin sosyokültürel konularını ele alacaklarını da sözlerine ekledi.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, yaptığı konuşmada programda bulunan katılımcılara teşekkürlerini iletti. Rektör Tabakoğlu, toplantıda Bulgaristan’daki Türklerin durumu ile ilgili bilgileri orada yaşayanlardan edineceklerini belirterek üniversiteye düşen görevi memnuniyetle yerine getireceklerini ve gerekli yol haritasını beraber izleyeceklerini ifade etti.

Açılış konuşmalarının ardından Yrd. Doç. Dr. Ali Hüseyinoğlu’nun moderatörlüğünde başlayan toplantının ilk oturumunda Plovdiv Paisiy Hilendarski Üniversitesi Filoloji Fakültesi Öğretim Üyesi ve Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Harun Bekir "Bulgaristan Eğitim Sistemi ve Türkçe Eğitimi", Kuzey ve Doğu Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği Başkanı Emine Halil "Bulgaristan’da Türkçe Eğitimi"; Gazeteci ve Serbest Foto Muhabir İsmail Köseömer ise "Basın, Türk Kimliği, Türk Kültürü ve Folkloru" konularında sunumlar gerçekleştirdi. Soru ve cevap kısmının ardından ikinci oturuma geçildi.

Yrd. Doç. Dr. Bülent Akyay’ın moderatörlüğünü yaptığı ikinci oturumda Başmüftülük Genel Sekreteri Celal Faik "Bulgaristan’daki Vakıflar", Başmüftülük Dinî Eğitim Sorumlusu Hüseyin Karamolla "Bulgaristan’da Din Eğitimi ve İlahiyat Okulları" ve Başmüftülük Dış İlişkiler Dairesi Sekreteri Hayri Emin "Bulgaristan Müslümanlarının Dini Yapılanması ve Sorunları" konuları ile ilgili sunum gerçekleştirdi. Program soru ve cevap kısmı ile sona erdi.
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol