kent otel
19 Mart 2017 Pazar 10:42
Eğitime İZFAŞ Darbesi

İzmir Fuarı (İZFAŞ) 22-25 Mart 20117 tarihleri arasında geçekleştirilecek olan 23. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nda Türk Mermer Maden Vakfı’na yer vermedi! İMİB Başkanı Ali Kahyaoğlu “Sektörün fuarında sektörün vakfına yer verilmemesinin ne akılla, ne de mantıkla izahı yoktur. Bu tavrı sektörün tamamına konmuş sayıyoruz ve her mercide bu konuyu gündeme taşıyacağız” dedi.

Muhabirimizin edindiği bilgiye göre, İzmir Fuarı (İZFAŞ)22 Mart 2017 günü kapılarını Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı için açmaya hazırlanıyor. Bu fuar sektörün en büyük fuarıdır. İstanbul bölgesinde faaliyet gösteren mermer ve madenciler de katılıyorlar bu fuara.

Ancak sektör bu sene hiç beklenmedik bir sürprizle karşılaştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait kuruluşlarından biri olan İZFAŞ,Türk Mermer Maden Vakfı’na yer vermedi. “Bu vakıf, sektörün vakfıdır” diyen İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu; konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Bu vakıf, sektörün verimliliğini artırmasına destek verici, gelişimine katkı sağlayıcı bilgileri toplayıp mermer ve maden işletmeleri ile paylaşmaktadır. Bir diğer faaliyeti de eğime destek vermektir. Burs verdiğimiz öğrenci sayısını 1.000’e çıkarmayı hedefliyoruz.”

Vakfa 10 metrekare yeri çok gördüler!

Türkiye genelinde faaliyet gösteren sektör üyelerinin tamamıyla bilgi paylaşımı içinde olan, sektörün tanıtımı için dergi ve broşür yayımlayan Türk Mermer ve Maden Vakfı’nın böyle bir muameleye maruz bırakılmasına dost düşman herkesin şaşırmış olduğuna dikkat çeken Ali Kahyaoğlu, “Benim şahsıma ya da İMİB’e bir tavır konulsa anlarım. Tüm sektörün vakfına tavır konulmasının izahı da izanı da yoktur. İZFAŞ da izah edemiyor zaten” diyerek; şu bilgiyi verdi.

“Vakıf, 10 metrekare yer istedi İzmir Fuarı’ndan. İZFAŞ, gecikmeli de olsa ‘Bedelsiz yer tahsisi yapılmıyor’ cevabını verdi. Bunun üzerine ‘Bedeli her ne ise ödenecektir’ diye ikinci defa talepte bulunuldu ve ardından da birkaç defa da telefonla soruldu. En sonunda İZFAŞ ‘Boş yer kalmadı’ şeklinde bir cevap verdi İZFAŞ!”

Vakfa reva görülen bu muameleye anlam veremediklerinin altını bir kez daha çizen İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, “Birçok boş yer olduğunu biliyoruz. Vakfa kasten yer vermediler” dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Tamamen ekonomik maksatla organize edilen bir fuara siyasetin karıştırılmasını doğru bulmuyoruz. Ekonomi Bakanlığı, ekonomiye katkısı olsun diye İZMİR Fuarı’nı destek veriyor. Bizler de katılarak destek veriyoruz. Hâl böyle iken İzmir Büyükşehir Belediyesi siyasi tavır koyarsa, bunun peşini bırakmayız. Meseleyi hem Ekonomi Bakanlığı’na taşıyacağız, hem de boş kalan fuar alanlarını noter huzurunda tespit ettireceğiz ki, neyin ne olduğu iyice anlaşılsın!”

İMİB daima sektörün yanında olmuştur ve devam edecektir

İZFAŞ’ın siyasi çekişmelere alet edilmesinin sektöre zarar vereceğine vurgu yapan Ali Kahyaoğlu sözlerini şu ifadelerle tamamladı:

“İMİB toplamda 6 maden ihracatçısı birliğin en büyüğüdür ve Ege İhracatçıları Birliği de dâhil diğer 5 birliğin toplam ihracatından daha fazla ihracat gerçekleştirmektedir. Ayrıca İMİB üyeleri Türkiye’nin her bölgesinde faaliyet göstermektedirler. Maden sektörünün gerçekleştirdiği ihracatın yüzde 53’ü İMİB üyelerine aittir. Ege İhracatçıları Birliği (EİB) yüzde 17’sini, Batı Akdeniz İhracatçıları Birliği (BAİB) yüzde 9’unu gerçekleştiriyor. İZFAŞ gerek İMİB, gerekse Türk Mermer Maden Vakfı’nı, ‘Hükümeti ve Devleti destekliyor’ diye yok sayamaz. Saymaya devam ederse, bunun hesabı kendisinden sorulur. Sektörün gerçek sahipleri sorarlar. İZFAŞ, sektörün yaptığı ödemelerden elde ettiği 700 – 800 bin Euro’yu Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği (TÜMMER) ve derneklere vererek onlara‘Başka fuarlara destek veremezsiniz’ diye taahhütname imzalatabilir. Bütün bunlar sektör adına yapılan büyük yanlışlardır. İZFAŞ sektörün üzerinde bir kuruluş değildir. Olamaz da… İZFAŞ ve ona (aldıkları bedel karşılığında) hizmet edenler şunu bilsinler ki, İMİB ve TÜRK MADEN MERMER VAKFI SEKTÖRÜN HER ETKİNLİĞİNE, HER FUARINA DESTEK VERMEYE DEVAM EDECEKTİR.”

İsmail Ethem Taboru

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.