GERÇEĞİNİ ARATMAYAN TATBİKATLAR YAPILDI

Milli Eğitimde İkaz Alarm ve Yangın Tatbikatı Yapıldı

GERÇEĞİNİ ARATMAYAN TATBİKATLAR YAPILDI
08 Mart 2019 - 13:23

Sivil Savunma ve Deprem Haftası nedeniyle muhtemel bir yangın, deprem ve doğal afetlere karşı hazırlıklı olmak ve bu konuda İl Milli Eğitim Müdürlüğü hizmet binasındaki personele tecrübe kazandırmak amacıyla Karaman İl Milli Eğitim Müdürlüğünde ikaz alarm ve yangın tatbikatı yapıldı.
İkaz alarm ve yangın tatbikatı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Sivil Savunma Uzmanı Mustafa Ercan'ın bilgilendirme sunumunun ardından tatbikat başladı. İl Milli Eğitim Müdürlüğünde ikaz alarm sistemi çalıştırılarak personel uyarıldı.İkaz ve alarmla birlikte İl Milli Eğitim Müdürlüğü hizmet binasındaki personel sığına intikal etti. Burada yapılan bilgilendirmenin ardından ikaz alarm tatbikatı sona erdi.
İl Milli Eğitim Müdürlüğünde yapılan diğer bir tatbikat ise yangın ve tahliye tatbikatı oldu. Tatbikat öncesi Sivil Savunma Uzmanı Mustafa Ercan, Milli Eğitim personeline yangın çıkması durumunda personelin ve acil durum ekiplerinin nasıl davranması gerektiği konusunda eğitim verdi.
Bilgilendirmenin ardından tatbikata geçildi. Hazırlanan senaryoya göre Milli Eğitim Müdürlüğünün bodrum katında çıkan yangın alarmı ile tüm personel güvenli bölgeye tahliye edildi. Yangın dolasıyla itfaiye ve ambulansa haber verildi. Acil durum ekipleri ve itfaiye sulu ve yangın söndürme cihazıyla bodrum katında çıkan başlangıç yangınına müdahale ederek söndürdüler. Senaryo gereği çıkan yangında dumandan etkilenerek mahsur kalan yaralılar kurtarma ekibive itfaiye tarafından hummalı çalışması neticesindeacil taşıma teknikleriyle kurtarıldılar.  Dumandan etkilenen kişilerin tahliyeleri sonrası ilk yardım ekibi tarafından müdahalede bulunularak ambulans gelene kadar yaralıya temel yaşam desteği sağlanarak solunumu normale döndürüldü. Daha sonra yaralılar 112 Acil ambulans ekibine teslim edildi.
Tatbikatın son bölümünde yangın söndürme ekibi ve tüm personelin katılımı ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü bahçesinde yangına müdahale eğitimi kapsamında yangın söndürme tüpleri boşaltılarak söndürme işlemi gerçekleştirildi. Gerçeği aratmayan tatbikatlar ile personelin ikaz alarm, deprem ve yangın gibi acil durumlarda neler yapılacağı ve tahliyenin nasıl sağlanacağı uygulamalı olarak yapıldı.
Başarıyla tamamlanan ikaz alarm ve yangın tatbikatı sonrası Milli Eğitim Bakanlığı Maarif Başmüfettişi Macit Altun ile İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu tatbikata katılan ekipleri veSivil Savunma Uzmanı Mustafa Ercan’ıkutladı.
 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum