Reklam
Reklam

6'ncı Dünya, Türk Havlu ve Bornoz Günü coşkuyla kutlandı

Türkiye’de tekstilin doğduğu yer olarak anılan İstanbul Sultanhamam’da, ’6’ıncı Dünya, Türk Havlu ve Bornoz Günü’ çeşitli etkinlikler eşliğinde kutlandı. Sektörün lider temsilcileri ile Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları...

6'ncı Dünya, Türk Havlu ve Bornoz Günü coşkuyla kutlandı
16 Mart 2017 - 14:03

Türkiye’de tekstilin doğduğu yer olarak anılan İstanbul Sultanhamam’da, ’6’ıncı Dünya, Türk Havlu ve Bornoz Günü’ çeşitli etkinlikler eşliğinde kutlandı. Sektörün lider temsilcileri ile Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği(TETSİAD) ev sahipliğinde gerçekleşen organizasyonda ’’Bizde Varız’’ sloganıyla bornozlar giyilerek, İstanbullu vatandaşlarla birlikte kortej yürüyüşü gerçekleştirildi.

Dünyada kendini ispatlamış Türk havlu ve bornozunun kalitedeki liderliği ile tanınırlığını artırmak amacıyla geleneksel hale gelen ’Dünya, Türk Havlu ve Bornoz Günü’nün bu yıl 6’ncısı kutlandı. TETSİAD ev sahipliğinde, Türkiye’de tekstilin doğduğu yer Sultanhamam’da yer alan tarihi Hatice Turhan Valide Sultan Sebili’nde gerçekleşen basın toplantısı ardından bornozlar giyilerek kortej yürüyüşü yapıldı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da sosyal sorumluluk bilinciyle yola çıkılan etkinliğe ’İstanbul Zihinsel Engelliler İçin Eğitim ve Dayanışma Vakfı (İZEV) çocuk bando takımıyla katıldı, Sultanamam’ın sokakları renkli görüntülere sahne olurken, vatandaş yürüyüşe yoğun ilgi gösterdi.

Festivalin düzenleme amacını belirten TETSİAD Başkanı Ali Sami Aydın, ’6’ncısını düzenlediğimiz Dünya, Türk Havlu ve Bornoz Günü, havlu sektörünü dünyada daha iyi tanıtabilmek için yaptığımız bir etkinlik. Türk havlu sektörünü dünyada tanıtıp olması gereken yere ulaşması için gerekli çalışmaları yapıyoruz’’dedi.

’’Türk havlusu Avrupa ve Amerika’da kalite sembolüdür’’

Toplantıda konuşan Aydın, ’’Öncelikle son günlerde ülkemizin, milletimizin maruz kaldığı, uluslararası devletler ya da güç bloklarının politikasızlığı yahut ölçüsüzlüğünden dolayı yaşadığımız haksız ve yakışıksız her durumu kınıyor, hükümetimize bu konularda tam destek veriyoruz. Ev tekstili çeşitliliği içinde yer alan ürünlerden biri de havlu ve bornoz. Havlu, geçmişten gelen önemli bir yolculuğu sahip ve öyküsü de doğal olarak uzun yıllar ötesine gidiyor. Dokumanın genel trendi içinde yer almakla birlikte, kendi özel yaşam alanları var. Osmanlı İmparatorluğu’nun saray dokumalarında yüksek kaliteli saray yaşam alışkanlıklarına karşılık verebilecek seviyede, ustalık yapısı oluşturan ve zanaatla örgütlenmeyi sağlayan ahilik yapısının önemli bölümlerini teşkil eden bir tarihi kurumdur. Türk tarihinin yükselmesine paralel olarak dokuma kumaşlar gelişmiş, 16’ncı ve 17’nci yüzyıllarda cihan devleti imparatorluğunun büyüklüğünün kanıtı olarak teknik ve sanatsal açıdan en özel ve mükemmel çağını yaşamıştır. 18’inci yüzyılda dokunanlar, ipek dokuma ve çeşitli çiçeklerle işlenmiş olup Avrupa’nın gözdesi haline gelmiştir. Ve aynı dönem büyük devletlerin saraylarında kraliyet havluları, “Türk havlusu” olarak itibar çıtası göstergesi olmuştur. Aynı zamanda ’Türk havlusu’ Avrupa ve Amerika kamuoyunda hala bir kalite sembolüdür’’dedi.

’’Havlu, bornoz ihracatı 1 milyar doları aştı’’

TETSİAD Başkanı Aydın, sözlerine şöyle devam etti: ’’Bir zamanlar basit ve ilkel tezgâhlarda başlayan bu yolculuk, günümüzde modern ve çağdaş makinelerde, günden güne Türk eliyle daha da gelişerek kendini aşıyor. Beraberinde tüm dünyada hedef ürün olarak üretim kalitesi tayin ediyor, Türk havlu sanayinin yeryüzündeki kıtalararası bayraktarlığını yapıyor. İhracat rakamlarına bakıldığında ise ev tekstili ürün grupları içinde, birinci sırada gelen ürün grubunun, açık ara havlu ve bornoz olduğu görülmektedir. Sadece bu ürün grubunda ihracatımız 1 milyar doları aşmış durumdadır. Ülkemiz havlu ve bornoz üretiminde ve satışında, sürdürülebilir rekabet gücüne sahip bir ülke. Dünyadaki, kaliteli havlu alıcıları için, en güçlü aktörlerden biri konumundayız ve belirleyici role sahibiz. Günümüzde yaşanan global krizlerin potansiyel etkilerini de hesap ederek önümüzdeki yıllarda çok daha etkin uluslararası tanıtım operasyonları planlıyoruz.’’

80’li yıllarda fasoncu zihniyette olan ev tekstilindeki havlu ve bornoz sektörü, sonraki günlerde tasarım ve kreasyonu işin içine sokarak çok farklı yerlere geldiğini belirten Aydın, ’’Eskiden Avrupalı firmaların numunelerini getirerek ’bu deseni ve bu kaliteyi bize üretin’ dedikleri ev tekstilindeki havlu sektörü, bugünlerde koleksiyon üreterek Amerika ve Avrupa’daki büyük alıcılarla buluşmaktadır. Buda sektörün nereye geldiğini gösterir’’ diye konuştu.

İZEV çocuk bando takımı ve tahta bacaklar eşliğinde bornozları giyen tüm katılımcılar, ’’Biz de varız’’ diyerek, İstanbul sokaklarında müzik eşliğinde yürürken hem tanıtıma destek oldular hem de doyasıya eğlendiler. Türk havlu ve bornozunun tanıtıldığı organizasyon vatandaşlardan ilgi görürken, İZEV ‘in minik katılımcıları unutulmaz bir deneyim yaşayarak, sokakta renkli görüntüler oluşturdular.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum