Çiftçilerin % 82'si Hazine arazilerine talip oldu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Hazine'ye ait yaklaşık 3.4 milyar metrekare tarım arazisinin çiftçilere kiralanmasına ilişkin, "Bu düzenleme yaklaşık 218 bin çiftçimizi kapsamaktaydı ve 180 bin çiftçimiz bu tarihi fırsattan yararlanmak için başvuruda bulundu" dedi

Çiftçilerin % 82'si Hazine arazilerine talip oldu
07 Aralık 2018 - 09:20 - Güncelleme: 07 Aralık 2018 - 09:42

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Hazine'ye ait yaklaşık 3.4 milyar metrekare tarım arazisinin çiftçilere kiralanmasına ilişkin, "Bu düzenleme yaklaşık 218 bin çiftçimizi kapsamaktaydı ve 180 bin çiftçimiz bu tarihi fırsattan yararlanmak için başvuruda bulundu. Böylece yüzde 82 gibi yüksek bir oranda başvuru gerçekleşmiş oldu" dedi. En çok talebin 14 bin başvuruyla Adana'dan geldiğini belirten Kurum, başvuruların ardından sürecin nasıl işleyeceğine ilişkin olarak, "Yapılan başvurular, Milli Emlak birimlerince değerlendirilmeye başlandı ve gerekli şartları taşıyan vatandaşlarımızdan 3 bininin kiralama işlemleri tamamlandı" açıklamasında bulundu.


Kurum, vatandaşların başvuruları değerlendirilirken 31 Aralık 2017 tarihinden önce en az 3 yıldan beri tarımsal amaçla kullanımın idarece tespit edilmiş olması, başvuru tarihi itibarıyla kullanımlarının halen devam etmesi, ecrimisil borcunun bulunmaması şartlarının arandığını hatırlattı. (SABAH)

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum