Çin'de Türk doğaltaş sektörü rüzgarı esiyor

Doğaltaş sektörünün en önemli ihracat pazarlarından Çin’de gerçekleşen Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarında, dikkatleri üzerine çeken Türk doğaltaş sektörü 130 firma ile dünya birincisi oldu. Türk firmaları her yıl olduğu gibi...

Çin'de Türk doğaltaş sektörü rüzgarı esiyor
09 Mart 2017 - 16:56

Doğaltaş sektörünün en önemli ihracat pazarlarından Çin’de gerçekleşen Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarında, dikkatleri üzerine çeken Türk doğaltaş sektörü 130 firma ile dünya birincisi oldu. Türk firmaları her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük ilgi gördü.

Dünya’nın en önemli ve prestijli doğaltaş fuarı olan Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, bu yıl 6-9 Mart 2017 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Fuarın Türkiye Milli Katılım Organizasyonu Ege İhracatçı Birlikleri tarafından yapılırken, fuara 130 Türk firması katılım sağladı. Türkiye standında 69 doğaltaş ihracatçısı, Çinliler başta olmak üzere Dünya’nın dört bir yanından gelen alıcılar ile yoğun görüşmeler gerçekleştirirken, firmalar büyük ilgi gördü.

"Çin en büyük ihraç pazarımız"

Xiamen Fuarının bu yılki performansını değerlendiren Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, "Bu yıl 17’nci kez düzenlenen Xiamen fuarına birlik olarak 9’uncu kez milli katılım organizasyonu yapıyoruz; çünkü Çin pazarı geçmiş yıllarda olduğu gibi önümüzdeki dönemde de en önemli pazarlarımız arasında yer almaya devam edecek. Son yıllarda Çin’in ham madde politikasında yaptığı değişiklikler ve düşen büyüme rakamları sebebiyle inşaat sektörünün yavaşlaması biz ihracatçılar tarafından olumsuz algılanmamalı; aksine pazardaki bu durgunluk doğal taş stokları azalan Çin’in bu çıkmazdan kurtulmak için yeni düzenlemelere gideceğinin göstergesi, yani sektör için büyük bir fırsat" dedi.

Xiamen Fuarı sayesinde, Türk doğaltaş sektörünün doğaltaş rezerv zenginliği, taş çeşitliliği ve üretim hacmi ve ihracatçı firmalarının deneyimi ile Çin başta olmak üzere tüm Dünya’ya tanıtıldığını ve firmaların yeni iş bağlantıları kurmaları için bu fuarı bir fırsat olarak gördüklerini anlatan Kaya "Her yıl organizasyonumuzu daha da iyileştirerek firmalarımızın memnuniyetini artırmak için çalışıyoruz. Bu yıl fuar idaresi ile yaptığımız görüşmelerde önümüzdeki yıldan itibaren Xiamen fuarına bireysel olarak katılan firmalarımızın bulundukları yerler değişmeden Birliğimiz vasıtasıyla katılabilmeleri konusunda anlaşma sağladık. Buradan bu sevindirici haberi de paylaşmak isterim" ifadelerini kaydetti.

"Bu yıl Türk firmalarına ilgi daha fazla"

Alıcıların geçen seneye göre Türk firmalarına daha fazla ilgi gösterdiği ve iş görüşmelerinin daha verimli geçtiğini dile getiren Kaya, "130 Türk firması ile Xiamen Fuarını her yıl fuarı domine etmeye devam ediyoruz. Katılımcılarımız fuardaki yoğunluktan ve kaliteli alıcıların varlığından memnun olduklarını her fırsatta dile getiriyor, önümüzdeki yıl için şimdiden milli katılım organizasyonu hakkında bilgi alıyorlar. İzmir’de gerçekleşecek Marble Fuarında da firmalarımızın büyük çoğunluğu stant açarak katılıyor ve düzenleyeceğimiz alın heyeti organizasyonu ile Avrupa, Amerika ve Uzak Doğu’dan gelecek alıcılar ile buluşmayı bekliyorlar. Fuar, heyet ve projelerimiz ile hizmetlerimizin hem çeşitliliğini hem de kalitesini artırarak ihracatçıların yeni müşterilere yeni pazarlara ulaşması için çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz" diye konuştu.

Çin’de İzmir Marble kurasına yoğun ilgi

Ege Maden İhracatçıları Birliği (EİB) Xiamen Fuarında İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde İzmir Marble Fuarına katılmak isteyen doğaltaş ithalatçıları arasında düzenlediği çekilişle 255 profesyonel doğaltaş ithalatçısını belirledi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun verdiği destekle düzenlenen çekilişle belirlenen 200 ithalatçının ulaşım ve İzmir’de 5 yıldızlı otellerde konaklamasını İzmir Marble Fuarını düzenleyen İZFAŞ Fuarcılık üstlenirken, Ege Maden İhracatçıları Birliği de 55 ithalatçının katılımını organize etme görevini üstlendi. 255 kişilik profesyonel doğaltaş ithalatçı grubunun, Türkiye’nin doğaltaş ihracatının artmasına etki edeceği gibi, Türkiye’nin yurt dışındaki algısına da olumlu katkı sağlaması bekleniyor.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum