DİVLE OBRUĞU TULUM PEYNİRİ SERTİFİKA TÖRENİ DÜZENLENDİ

KTSO'DA KARAMAN DİVLE OBRUĞU TULUM PEYNİRİ SERTİFİKA TÖRENİ DÜZENLENDİ

DİVLE OBRUĞU TULUM PEYNİRİ SERTİFİKA TÖRENİ DÜZENLENDİ
23 Ekim 2018 - 15:18

Karaman Divle Obruğu Tulum Peyniri Sertifika Töreni Karaman Valisi Fahri MERAL, Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul ÇALIŞKAN, Ayrancı Kaymakamı Mehmet GÖZE, Ayrancı Belediye Başkanı Yüksel BÜYÜKKARCI, Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ahmet ÇELİK, Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gökhan ALKAN, Daire Müdürleri, Divle Denetim Komisyonu Ekibi, Köy Muhtarları, Peynir Üreticileri ve Basın Mensuplarının katılımı ile Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Odası'nda gerçekleşti. 
KTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gökhan ALKAN program açılış konuşmasını yaptı. Başkan ALKAN konuşmasında;
16/06/2015 tarihinde önceki dönem Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa TOKTAY'ın girişimleriyle Karaman Divle Obruğu Tulum Peyniri coğrafi işaret başvurusu odamız tarafından yapılmış olup 08/12/2017 tarihinde 270 nolu Coğrafi İşaret Tescil Belgesi ile coğrafi işaret tescili yapılmıştır. Karaman İli Ayrancı ilçesinde üretilen tulum peynirlerinin Divle Obruğunda olgunlaştırılması yüzyıllardır süre gelen bir gelenektir. Mağaranın hem iç ısısının düşük olması hem de mağaraya hakim olan küf florasının peyniri olgunlaştırması bu geleneğin yaşadığımız yıllara kadar süre gelmesini sağlamıştır. Ürün ismini depolama ve olgunlaştırmada yararlanılan Ayrancı ilçesinde bulunan tarihi Divle Obruğundan almaktadır. 
Karaman Divle Obruğu Tulum Peyniri; Karaman ili Ayrancı ilçesi sınırları içerisindeki yayla ve meralarda tamamen doğal yollarla beslenen (meraya çıkamadıkları mevsimlerde kurutulmuş yonca,  saman vs. kaba yemler) keçi, inek ve koyunlardan elde edilen çiğ sütlerden 1/1/8 (keçi/inek/koyun)  oranında karıştırılmasıyla yapılmaktadır. Peynirler keçi veya kuzu derisinden hazırlanmış olan deri tulumlara basılarak 5-6 ay arası Divle Obruğunda olgunlaştırıldıktan sonra tüketime sunulmaktadır. Bu ürünü diğer tulum peynirlerinden farklı hale getiren başlıca özellik bölgedeki obruk olarak isimlendirilen mağarada olgunlaştırılmasıdır.  İçerisinde kendine özgü yerleşik bir küf florası bulunan bu mağaraya konulan tulum peynirlerinin üzerlerinde yaklaşık 1 ay sonra mavi sonra beyaz ve daha sonra da kiremit kırmızısı renkli küf mantarları üremektedir. 
Oluşan küf kuruduktan sonra tulumun dış yüzeyinin kiremit kırmızısı rengini alması peynirin tam olgunlaşması olarak değerlendirilmektedir. Bu olgunlaşma süresi 5-6 ay arası sürmektedir. Kırmızı küflü olgunlaşmış peynirler Ekim-Kasım aylarında satışa sunulmak üzere obruktan çıkarılır. Obruk olarak isimlendirilen mağara köyün 1,5-2 kilometre güneydoğusunda bir tepenin altında doğu-batı istikametinde uzanmaktadır ve uzunluğu yaklaşık 150 metre kadardır. Obruğa peynir indirme ve çıkarma işlemleri tepenin üzerine kurulmuş bulunan bir asansör ile gerçekleştirilmektedir. Obruk doğal bir soğuk hava deposu niteliğindedir.  Obruğun iç ısısı 4 ±1 santigrat derece ve bağıl nem  %80±5 düzeyindedir.  Obruğun iç ısısı kışın +22 santigrat derecedir ve bu dönemde obruk içerisinde ürün bulunmamaktadır.
Bu yıl mağarada toplam 636 üretici tarafından 12902 adet tuluk ile toplamda 48924 kg peynir bulunmaktadır.  Şu ana kadar 7400 adet tuluk gerekli şartları sağlayarak sertifika almaya hak kazanmıştır. 
Başkan ALKAN konuşması'ndan sonra Vali Fahri MERAL, Ayrancı Belediye Başkanı Yüksel BÜYÜKKARCI da kısa bir konuşma yaptı. Konuşmaların ardından Peynir üreticilerine Protokol tarafından “Karaman Divle Obruğu Tulum Peyniri Sertifikası” verildi. 
Sertifikasız ürünler gerçek Karaman Divle Obruğu Tulum Peyniri olmayıp, tüketicilerin bilinçlenmesi adına ürün alırken sertifikası ile birlikte satın alınması konusuna vurgu yapıldı. Üretici haricinde tedarik zincirinde satış, pazarlama, dağıtım rolünü üstlenenlerin satış yapabilmeleri için  hangi üreticiden, hangi seri numaralı ürünü aldıklarını Odamıza beyan ve kaydetmek zorunda olduklarına da değinildi. 
Sertifika Töreni'nin ardından Karaman Divle Obruğu Tulum Peyniri misafirlerimize ikram edildi.
 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum