kent otel
04 Mart 2017 Cumartesi 15:40
Ekonomide Rahatlama Yolda Mı?

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "16 Nisan'dan sonra inşallah Türkiye'de siyasi ve ekonomik istikrar net ve kalıcı bir şekilde ortaya çıkacak. Üretim, yatırım, istihdam ve ihracat artacak, enflasyon da bu dönemde aşağıya gelecek" dedi.

Sayın Maliye Bakanımız  Naci Ağbal, geçtiğimiz günlerde açıklanan ekonomi verilerini yorumladı. Eskişehir Valiliğini ziyaret etti. Bu sırada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Ağbal Önümüzdeki dönem para politikasında Merkez Bankamızın yapacağı çalışmalar çerçevesinde, bir taraftan hükümet olarak, özellikle gıda fiyatlarıyla ilgili Gıda Komitemizin yapacağı çalışmalar çerçevesinde fiyatlar aşağıya doğru gelecek" dedi. 


Yeni Ve Aktif Bir Kalkınma Dönemi


Sayın Ağbal, 16 Nisan'dan sonra inşallah Türkiye'de siyasi ve ekonomik istikrar net ve kalıcı bir şekilde ortaya çıkacak. Üretim, yatırım, istihdam ve ihracat artacak, enflasyon da inşallah bu dönemde aşağıya gelecek. 2017 yılı Türkiye'nin istikrarına, büyümesine ve kalkınmasına öncülük eden bir dönem olacak" dedi. Yorumlarına geçtiğimiz enflasyon değerleri hakkında da yorum yaptı.

"2017'nin ilk aylarında enflasyon bir miktar yukarıya gidecek. Bunda tabi ki baz etkisi var. Geçen seneyle karşılaştırdığımızda fiyat gelişmelerinin etkisi de var. Özellikle kurdan gelen, kura bağlı olarak oluşan maliyet baskıları var. Yine ithalat fiyatlarındaki değişimin etkileri var" dedi. Sayın Ağbal, aslen merkez bankasının önceki verileriyle uyumlu rakamlar çıktığını söyledi.

Bakan Ağbal "Biliyoruz ki 2017 yılının ilk aylarında enflasyon bir miktar yukarıya gidecek" dedi.Smzlerine "Bunda tabi ki baz etkisi var. İnşallah ikinci çeyrekten itibaren yavaş yavaş baz etkisi kaybolmaya başlayacak. Yine kurun fiyat değişimlerindeki etkisi yavaş yavaş kaybolmaya başlayacak. Merkez Bankası'nın yıl sonu itibarıyla enflasyon için ortaya koyduğu bir tahmin var, yüzde 8. İnşallah enflasyon o trend içinde gidecek." Dedi.

Son Güncelleme: 04.03.2017 16:15
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol