banner334
24 Şubat 2017 Cuma 18:36
Hisarcıklıoğlu: “İnşallah 2017’de reel sektör için belirsizlik yerine umut hâkim olacak”

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, istihdam alanında önemli adımlar atıldığını ifade ederek, “Son 10 yıl itibariyle ülkemiz 7 milyon kişiye ilave istihdam sağlamış durumda. Demek ki ortalama her sene 700 bin kişi iş bulabiliyor. Hedefimiz, istihdam seferberliğiyle, bu kapasiteyi 2 katının üzerine çıkarmak” dedi.

Oda ve borsalarda kurumsal kapasitenin artırılması ve üyelere sunulan hizmet kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla başlatılan "Akreditasyon Sistemi"ne yönelik 12’inci Dönem Akreditasyon Sertifika Töreni, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde (TOBB) gerçekleştirildi. Törene Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin yanı sıra TOBB Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu da katıldı.

Törende açılış konuşması yapan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, 2017 yılında reel sektör için belirsizlik yerine umudun hakim olacağını işaret ederek, “TOBB olarak iş ve yatırım ortamını iyileştirmek üzere hükümetimizle paylaştığımız birçok konu hayata geçirildi. Tüm bu umut verici adımları, olumlu ve gelecek için umut verici görüyoruz. İnşallah 2017’de reel sektör için belirsizlik yerine umut hâkim olacak. Bu zor günlerde reel sektörün yanında olduğunu gösteren devletimize de teşekkür ediyoruz. Oda ve borsa camiası olarak, ülkemizin gücüne ve özel sektörümüzün dinamizmine yürekten inanıyoruz“ diye konuştu.

“81 ildeki oda ve borsalarımız bu projede büyük bir inisiyatif üstlendi”

Hisarcıklıoğlu, Nefes kredisi ile KOBİ’lerin yüksek faiz baskısından bir nebze olsun kurtulması ve nefes almasını istediklerini belirterek, konuşmasında şunları kaydetti:

“Atılan tüm bu adımların ekonomiye yansıması için, üstümüze düşen her sorumluluğu yerine getirecek, daha çok çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz. Bunun ilk adımını, sıkıntılı günler geçiren KOBİ’lerimize, finansa ulaşma noktasında çok önemli bir projeyle attık. Nefes kredisi ile KOBİ’lerin, yüksek faiz baskısından bir nebze olsun kurtulmasını ve nefes almasını istedik. 81 ildeki oda ve borsalarımız bu projede büyük bir inisiyatif üstlendi. Onların da destekleriyle 5 milyar TL’lik taze kredi hacmine ulaştık.

İkinci adımı da istihdam alanında atıyoruz. İstihdamı artırmak üzere bugüne kadar uygulanmış en büyük girişimi, hükümetimizle birlikte başlattık. Son 10 yıl itibariyle ülkemiz 7 milyon kişiye ilave istihdam sağlamış durumda.

Demek ki ortalama her sene 700 bin kişi iş bulabiliyor. Hedefimiz, istihdam seferberliğiyle, bu kapasiteyi 2 katının üzerine çıkarmak.”

“Bu millet varsa, bu ülke varsa, biz de varız”

“Bugüne kadar istihdamda en önemli sıkıntılardan biri istihdam üzerinde vergi ve SGK primi gibi maddi yüklerdi” diyen Hisarcıklıoğlu, OECD hesaplarına göre Türkiye’de istihdam yükünün yüzde 38,3 olduğuna dikkat çekerek, “Bir işverenin brüt ücret maliyetinin yüzde 38’ini vergi ve prim yükleri oluşturuyor. Bu noktada hükümetimiz devrim niteliğinde tarihi bir karar alarak yeni istihdamda bu yükü sıfırlıyor. Yani işverenin istihdam maliyeti bir anda yüzde 38 azaltılmış oluyor. Bu kapsamda sayın Cumhurbaşkanımızın himayesinde bu kampanya başlatıldı. TOBB olarak 81 İldeki Odalarımız ve Borsalarımız kanalıyla tüm işletmelerimize bu kampanyaya katılın çağrısında bulunduk. İstihdam konusunda özel sektör şirketlerimize de buradan seslenmek istiyorum. Bizler ’İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır’ düsturu ile yetişmiş bir milletiz. Ekonomide yaşanan sıkıntıları ancak birlikte durursak aşabiliriz. Çünkü bu millet varsa, bu ülke varsa, biz de varız.”

“İnşallah istihdamda Türkiye dünya çapında ses getirecek bir başarıya imza atacak”

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu konuşmasında özel sektöre de seslenerek, “Türkiye’nin geleceğine sen de en az +1 istihdam sağla” çağrısında bulundu. Hisarcıklıoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Söz konusu olan sadece bir ekonomik veya sosyal olay değil. Aynı zamanda ülkemizin güvenliği ve istikrarı meselesidir. Nasıl ki 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında ülkemiz, milli bir mücadeleye giriştiyse, özel sektörümüz de 2017’de istihdam yarışı yapmalı. Şu an 81 ilde valilerimiz başkanlığında odalarımızda, Borsalarımızda ve OSB’lerde koordinasyon ve bilgilendirme toplantıları hızla başladı, devam ediyor. Yine bu çerçevede pek çok şirket ve iş örgütü şimdiden bu kampanyaya katılacaklarını ilan ettiler. Yıl sonunda istihdamı en çok artıran illeri, sektörleri ve şirketleri ödüllendireceğiz. İnşallah istihdamda Türkiye dünya çapında ses getirecek bir başarıya imza atacak ve istihdam sıkıntısı yaşayan pek çok ülke için rol model olacak. Türkiye çok büyük bir ülke. Bu zor günler de elbette geride kalacak.

Burada esas olan bizim birlik ve beraberliğimizi sürdürmemiz ve kardeşliğimizi unutmamamız. Bizler TOBB camiası olarak şuna inanıyoruz. Türkiye büyük bir ülkedir. Her sorunu aşacak güçtedir. Yeter ki, birliğimizi, istikrarımızı muhafaza edelim. Çünkü biz birlikte güçlüyüz. 2017’de enseyi karartmadan temkinli ama kararlı bir şekilde ilerlemeye devam edeceğiz.”

Konuşmaların ardından akredite olan oda ve borsalara sertifikaları verildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.