ISKARTA ELMA ALIMI İÇİN REKABET KURUMUNA BAŞVURU

ISKARTA ELMA ALIMI İÇİN REKABET KURUMUNA BAŞVURU

ISKARTA ELMA ALIMI İÇİN REKABET KURUMUNA BAŞVURU
27 Eylül 2019 - 16:29

ISKARTA ELMA ALIMI İLE İLGİLİ ÜRETİCİLERİMİZİN  HAKKINI KORUMAK İÇİN REKABET KURUMU’NA BAŞVURUDA BULUNDUK

İlimizde Elma hasadının hızla devam ettiği şu günlerde hasadın başlaması, hasat sezonunun gelmesiyle birlikte ıskarta elma alımları da başlamış olup , kötü giden iklim şartlarının etkisiyle ıskarta elma miktarı İlimizde bu sene fazlasıyla artmıştır.
Sezon başında kilosu 65-75 kuruştan satılan ıskarta elma,  Karaman piyasasına hakim olan söz sahibi büyük şirketlerin müdahalesiyle 50-55 kuruşa sabitlenmiş, yüksek fiyattan alım yapmak isteyen diğer firma ve tüccarlara baskı yapılarak 50-55 kuruştan fazlasına alım yapılmasına engel oldukları ile ilgili duyumlar almaktayız.
Ziraat Odası olarak “ Kanunumuzda yazılı esaslar uyarınca çiftçilik mesleğinin genel menfaatlere uygun olarak gelişmesini sağlamak, çiftçilikle iştigal edenlerin meslekî hak ve menfaatlerini korumak amacıyla kurulan, meslek kuruluşuyuz.

Açıklanan nedenlerle , halen çok bir zor bir üretim sezonu geçiren elma üreticilerimizin mağduriyetinin önlenmesi için Rekabet Kurumuna müracaatımızı yaptık. Rekabeti bozucu-kısıtlayıcı ve mal-hizmet piyasalarının serbest ve sağlıklı rekabet ortamını ihlal edici  ve kurumumuzun görevleri arasında bir durumun tespiti halinde gereken işlemlerin yapılması konusunda görüş istedik.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum