KONKORDATO UYGULAMACILARI VE KONKORDATO KOMİSERLİĞİ SERTİFİKA EĞİTİMİ

Son günlerde birçok şirketin konkordato ilan etmesinin ardından konkordato komiseri nedir nasıl olunur sorusuna yanıt aranmaya başlandı.

KONKORDATO UYGULAMACILARI VE KONKORDATO KOMİSERLİĞİ SERTİFİKA EĞİTİMİ
01 Kasım 2018 - 11:32

Herhangi bir sebepten dolayı işleri bozulmuş, ödeme gücünü belli ölçüde kaybedip mali durumu bozulmuş iyi niyetli ve dürüst borçluları korumak amacını taşıyan kuruma konkordato denilmektedir. Konkordato komiseri de bu kuruma bağlı olarak çalışmaktadır. Konkordato komiseri, konkordato anlaşmaların yapılabilmesi ve ticaret mahkemelerindeki bu işlemlerin yürütülmesinden sorumlu kişidir. 2 Haziran tarihinde Resmi Gazetede Adalet Bakanlığı tarafından "Konkordato Komiserinin Niteliklerine ve Alacaklılar Kurulunun Zorunlu Olarak Oluşturulmasına Dair Yönetmelik" yayımlanmış olup, Yönetmeliğe göre dört yıllık lisans mezunu, bu işten anlayan herkes konkordato komiseri olarak atanabileceği, şirketin büyüklüğüne bağlı olarak aynı şirkete 3 komiser atanabilecek ve bir kişi aynı anda en fazla 5 şirkette komiserlik yapabilecektir. Maaşları mahkeme tarafından belirlenen ve şirketlerin büyüklüğüne bağlı olarak değişim gösteren konkordato komiserlerinin aylık en az gelirleri 4.000-5000 TL'dir. Güncel Konkordato uygulamalarında Mahkemeler, şirketin mühlet süresince denetimi maksadıyla konkordato talep eden firmalara genel olarak  1 Adet Hukukçu, 1 Adet Mali, 1 adette sektörden uzman (İnşaat Müh., Ziraat Müh., Makine Müh., Gıda Mühendisi v.b.) bir komiser atamaktadır. Ortalama bu kişilere ödenecek ücretler yaklaşık olarak 4.500-5.000 TL düzeyindedir. Ayrıca konkordato işlemlerinin yeni bir uygulama olması sebebiyle, gerçekte bu konuya ihtiyaç duyan veya bu kurumun işletmelerine sağlayacağı faydaları öğrenmek isteyen işletmelerin de bilgilendirilmesi kapsamında bir seminer gibi  değerlendirilebileceği, bu eğitime konkordato kapsamı ve uygulamaları konusunda şirketlerin de katılımı mümkün olacaktır.

10 Kasım 2018 tarihinde Odamızda düzenleyeceğimiz Konkordato Uygulayıcıları (Ticari İşletmeler)  Bilgilendirme ve Konkordato Komiserliği Sertifika Programı için müracaatların son tarihi: 06/11/2018 Salı günü'dür.

Eğitim:

İcra İflas Hukuku Konkordato Bilgilendirme Eğitimi (4 Saat)  Av.Aslı GÜRGEN

Konkordato Proje Uygulama Eğitimi (4 Saat)  SMMM Hüsnü AKYÜZ

Ücret:

Mali Müşavirler                                                                                           550.-TL

Diğer Meslek Erbabı(Avukat,İnş.Müh.,Zir.Müh.,Mak,Müh.,Gıda Müh.v.b.)  650.-TL

Konkordato Uygulamacıları                                                                        950.-TL

Ücretler Nakit ya da Kredi Kartı ile Karaman SMMM Odasına ödenecektir.

(Eğitim sonunda katılımcılara Konkordato Uygulamacıları ve Konkordato Komiserliği Sertifikası verilecektir.)

Eğitim Yeri:

Karaman SMMMO Kirişçi Mah.043.Sok.No:9/1 KARAMAN Tel:0338 2124747

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum