Reklam
Reklam

AFAD Sivil Savunma Gönüllülük Kampanyası

AFAD Sivil Savunma Gönüllülük Kampanyası lansmanında kampanya hakkında bilgi veren Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, "7 Mart 2017, AFAD için bir milattır. Çünkü bugünden sonra artık isteyen vatandaşlarımız da arama-kurtarma faaliyetlerinde...

AFAD Sivil Savunma Gönüllülük Kampanyası
07 Mart 2017 - 15:12

AFAD Sivil Savunma Gönüllülük Kampanyası lansmanında kampanya hakkında bilgi veren Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, "7 Mart 2017, AFAD için bir milattır. Çünkü bugünden sonra artık isteyen vatandaşlarımız da arama-kurtarma faaliyetlerinde AFAD gönüllüsü olarak görev alabilecektir" dedi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) tarafından gerçekleştirilen Sivil Savunma Gönüllülük Kampanyası kapsamında Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak kampanya hakkında bilgilendirme konuşması yaptı. Gerçekleştirilen programda aynı zamanda 4 ilde, afet tatbikatlarının start alması ve tatbikatlarla ilgili bilgilendirme bağlamında eş zamanlı olarak canlı bağlantı gerçekleştirildi.

"Bu bir milattır"

AFAD’ın Türkiye için öneminden bahseden Veysi Kaynak, "Yapılan araştırmalar bize gösteriyor ki afet ve acil durumlarda insanların hayatını ağırlıklı olarak çevrede bulunan diğer insanlar kurtarıyor. Çoğunlukla profesyonel ekiplerin afet bölgesine ulaşmasına kadar geçen sürede gerekli ilk yardım görevi de vatandaşlarımıza düşüyor. İşte bu ihtiyaç üzerine harekete geçen AFAD, Sivil Savunma Gönüllülük Projesini hayata geçirme kararı aldı. Projenin asli amacı AFAD merkezlerinde eğitilecek gönüllülerin bir afet hali söz konusu olduğunda süratle harekete geçmesi ve profesyonel ekipler olay yerine ulaşana dek eğitimini aldıkları müdahaleyi yapmalarıdır. Bugüne dek meydana gelen olaylara 81 ilde profesyonel ekipleri bulunan AFAD her zaman süratle müdahale etti. Bu alanda hem yurt içi hem de yurt dışında her zaman Türkiye’nin göğsünü kabarttı. Ancak bugün, yani 7 Mart 2017, AFAD için bir milattır. Çünkü bugünden sonra artık isteyen vatandaşlarımız da arama-kurtarma faaliyetlerinde AFAD gönüllüsü olarak görev alabilecektir. Bugüne dek AFAD hep arama-kurtarma çalışmalarıyla ön plana çıkmıştır. Ancak sivil savunma hizmetlerinin yürütülmesi noktasında da ülkemizdeki ana kurumdur. Düşman saldırılarında sivil kayıpların en aza indirilmesi için de bazı çalışmalar yapmaktadır. Sivil savunma çalışmaları kapsamında bir yandan halkın güvenliğine yönelik tedbirler gözden geçirilirken, diğer yandan ise vatandaşların ihtiyaç olduğunda devletine sahip çıkması hedeflenmektedir. Sivil savunma olmadan ülkemizin yalnızca askeri unsurlarca savunulması mümkün değildir" ifadelerini kullandı.

"Gücümüze güç katacağız"

Afet durumlarında ilk 72 saat hayati öneme sahip olduğunu belirten Kaynak, bu nedenle arama kurtarma ekiplerinin müdahalelerinin olduğu kadar olay yerinde bulunan kişilerin soğukkanlı ve planlı davranışlarının da çok önemli olduğunu vurguladı. “Asıl Kahraman Sizsiniz” sloganıyla hayata geçirilecek bu proje ile daha çok can kurtarmayı hedeflediklerini söyleyen Kaynak, "Eğitimler ve tatbikatlar düzenleyerek vatandaşlarımızla iç içe bir afet ve acil durum yönetim sistemini hayata geçireceğiz. Tabi programa dahil edeceğimiz kişileri belirlemek için bazı kriterlerimiz olacaktır. Başvuranların yaşına, mesleğine ve ilgi alanlarına bakılacak, ona göre ilgili ekiplerde görevlendirilecektir. Eğitimlerini tamamlayan AFAD gönüllüleri ise hafif arama-kurtarma, basit yangınlara müdahale, ilk yardım, sığınakların yönetimi gibi konularda profesyonel ekiplere destek olmak üzere sistemdeki yerini alacaktır. Ülkemiz pek çok farklı afet ve acil durum tehdidiyle karşı karşıya. AFAD’ımız tüm tehditlere karşı 7 gün 24 saat hazır durumda. Bugün lansmanını yaptığımız projemiz ile inşallah sivil vatandaşlarımıza gerekli eğitimler verilecek ve onlar da gücümüze güç katacaktır" şeklinde konuştu.

Gerçekleştirilen lansmanda Kahramanmaraş’ta “Deprem”, Erzincan’da “Heyelan”, Rize’de “Sel” ve Bursa’da “KBRN” tatbikatları gerçekleştirildi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum