kent otel
07 Mart 2017 Salı 17:18
Başkan Altunay, Anayasa değişikliğini temizlik personellerine anlattı

Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, 16 Nisan referandumu öncesi toplumun her kesiminden vatandaşlarla bir araya gelerek Cumhurbaşkanlığı hükumet sistemini anlatmaya devam ediyor. Başkan Altunay bu kapsamda yaklaşık bin temizlik personeliyle bir araya gelerek yeni sistem hakkında bilgi verdi.

Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, yaklaşan 16 Nisan referandumu öncesi toplumun her kademesinden vatandaşlarla bir araya gelerek yeni sistem hakkında bilgi vermeye devam ediyor. Başkan Altunay, bu kapsamda Sultangazi Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü Temizlik İşleri Şefliği’nde yaklaşık bin temizlik personeliyle bir araya gelerek Cumhurbaşkanlığı hükumet sistemini anlattı. Başkan Altunay, geçmişten bugüne kurulan hükumetlerde cumhurbaşkanları ve başbakanlar arasında yaşanan sorunları dile getirerek sorunların kişileri değil Türkiye’yi etkilediğini belirtti. Referanduma evet demek için birçok sebebin olduğunu ifade eden Başkan Altunay, sistem sorunlarının aşılması gerektiğini ifade etti.

“Birileri aya çıkarken biz hükumet kurmakla, cumhurbaşkanı başbakan kavgasıyla vakit kaybettik”

16 Nisan referandumun bir parti seçimi olmadığına dikkat çeken Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, "Bu sefer millet kendi anayasasına oy veriyor. Bu güne kadar 60’lı yıllarda 80’li yıllarda yapılan anayasalar neyse onlara göre yönettik onlara uyduk. Ama bugün bu değişim sürecinde birçok sıkıntılar oldu, birçok problemler bu sistem içinde yaşadı. Koalisyonlar, kurulamadı, hükumet oluşturulamadı ya da güvenoyu alamadı. Aldıysa da ömrü çok uzayamadı. Kısa sürede yeniden seçimler, yeniden seçimler dolayısıyla bu ülke hep kaybetti. Birileri aya çıkarken biz hala hükumet kurmakla cumhurbaşkanı başbakan kavgasıyla vakit kaybettik. İstiyoruz ki artık bu sistemde cumhurbaşkanı ve başbakan kavga etmesin, iki başlılık olmasın” dedi.

“Bir tane yetkili seçelim o bizi yönetsin”

Bülent Ecevit ve Ahmet Necdet Sezer arasında yaşanan krizin Türkiye’deki etkilerini anlatan Başkan Altunay, “Bir tane yetkili seçelim o bizi yönetsin, 5 sene sonra beğenmiyorsak tekrar sandığa gidelim istediğimizi seçelim. En son 2001 krizlerinde Ecevit, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’i o istemişti. Biz seni getirdik, bizim dediğimizi yapacaksın deyince oda bana bu yetkiyi sen vermedin kanunlar verdi dedi, anayasa kitapçığını onun yüzüne bir vurdu, kriz koptu. Bu krizin faturası bize ne oldu biliyor musunuz, bir gecede yüzde 50 fakirleştik. Onlar kavga etti ama bu millet bedel ödedi. Bir daha koalisyonlar olmaması için bu sisteme evet dersek yüzde 50’nin üzerinde kim alırsa o cumhurbaşkanı olacak” diye konuştu.

Başkan Altunay ve temizlik personellerinin birlikte yemek yemesinin ardından program sona erdi.
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol