Reklam
Reklam

Beyşehir'e gelen leylekler vadiyi şenlendirdi

Konya’nın Beyşehir ilçesine gelen leylekler, ardıç yuvalarının üzerindeki yuvalarını yeniden şenlendirdi.Beyşehir Gölü’ne kıyısı bulunan Yeşildağ Mahallesi’nde bulunan Leylekler Vadisi, ilkbahar mevsiminin gelmesi ile birlikte leylek...

Beyşehir'e gelen leylekler vadiyi şenlendirdi
21 Mart 2017 - 12:44

Konya’nın Beyşehir ilçesine gelen leylekler, ardıç yuvalarının üzerindeki yuvalarını yeniden şenlendirdi.

Beyşehir Gölü’ne kıyısı bulunan Yeşildağ Mahallesi’nde bulunan Leylekler Vadisi, ilkbahar mevsiminin gelmesi ile birlikte leylek konuklarını yeniden ağırlamaya başladı. Gruplar halinde leylekler vadisine gelen göçebe kuşlar, kalacakları yuvalarına yerleşmeye başlarken beslenme faaliyetleri için de sık sık araziye çıkıyor. Selçuk Üniversitesi (SÜ) Kuş Gözlem Topluluğu Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Arslan, yaptığı açıklamada, havaların ısınmaya başlamasının ardından Türkiye’ye yeniden göç eden leyleklerin Yeşildağ’daki Leylekler Vadisi ile Adaköy’deki Leylekler Tepesine gelmeye başladığını söyledi. Türkiye’nin en büyük tatlı su gölünün bulunduğu Beyşehir Gölü çevresinin kış mevsiminin geride kalmasının ardından bölgeye gelen leylekler ile leylek cenneti konumuna yeniden büründüğünü anlatan Arslan, “Leylek dostu Beyşehir, potansiyeli ile buraya gelen leylekler için eşsiz imkanlar sunuyor” dedi.

Leyleklerin ilçeye sürüler halinde geldiğini vurgulayan Arslan, yuvalarına yerleşen leyleklerin yanısıra Beyşehir’i geçiş güzergahı ve dinlenme alanı olarak kullananların da alanda görülmeye başladığına vurgu yaparak, “Leylekler Vadisi’ndeki yuvalarda çok sayıda leylek yer alıyor. Bunun yanısıra, araziye dağılmış olanlar da var. Sadece bu bölgeler değil, ilçe merkezinde de 20’nin üzerinde leylek yuvası tespiti yaptık. Şu anda eşleriyle birlikte gelen leylekler, burada taşıdıkları malzemelerle yuvalarını tamir ediyorlar. Burada şu an leylekler için her şey uygun gidiyor. Bu yıl ayrıca çok kar yağıp, yağmurumuz da iyi olduğu için bölgedeki tarlalar da sular altında kaldı. O yüzden, Hatay’dan Türkiye’ye giriş yapan leyleklerimiz Beyşehir’de birkaç gün konaklayabiliyor. Şu anda takip ettiğimiz sürüler var, Yunuslar mevkisinde de büyük bir sürü gördük. Buraya geçiş güzergahı olarak kullanmak için gelenler, güç kuvvet topladıktan sonra boğazlar üzerinden Avrupa’ya doğru yayılmaya başlayacaklar. Artık, bundan sonra sadece Beyşehir’de kalacak kendi leyleklerimiz olacak” şeklinde konuştu.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum