kent otel
22 Mart 2017 Çarşamba 13:41
Dünya Tarım ve Gıda İşbirliği Zirvesi tanıtım toplantısı yapıldı

Ankara’da 1-4 Mart 2018 tarihleri arasında yapılacak olan Dünya Tarım ve Gıda İşbirliği Zirvesi’nin tanıtımı, bir basın toplantısı ile yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kamuoyu ile paylaştığı Milli Tarım Projesi hedef ve çağrılarına, 2023-2071 vizyonuna katkı sağlayabilmek, bu gösterilen hedeflere hizmet edebilmek amacı ile Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu öncülüğünde 1-4 Mart 2018 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilecek olan “Dünya Tarım ve Gıda İşbirliği Zirvesi”nin ilk basın tanıtım toplantısı yapıldı. Cumhurbaşkanının “Tarım meselesi milli meseledir” sözünden sonra yola çıkılan projede Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu, proje paydaşları, Avrasya Kültür İşbirliği ve İş Lobisi Vakfı, Dünya Ticareti İş Geliştirme Konseyi, Türk-Arap Ekonomi ve Stratejik İşbirliği Derneği, Şangay İşbirliği Örgütü İş Kulübü, Gıda Tarım ve Gıda İşbirliği Zirvesi yer alıyor. Katılımcı olarak ülkelerden seçkin sektör temsilcileri, yatırımcılar, tarım ve gıda sektöründeki ihracat ve ithalat, imalat ve hammadde üretici firmaları, iş adamları, işletmeler, üretici ve tüketici kooperatifleri, birlikler, sivil toplum kuruluşları, akademisyenlerin yer alacağı faaliyetin toplamda bir yıl sürmesi bekleniyor. En mühim amacın olarak ise ülke tarım ve gıda ihracat hacmini genişletebilmek adına yabancı yatırımcı ve yerli üreticileri bir araya getirerek, maksimum seviyede işbirliklerinin gerçekleştirilmesine vesile olmak olduğu belirtildi.

Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu Genel Başkanı Hakan Yüksel, “Cumhurbaşkanının ’Tarım meselesi milli meseledir’ sözüyle çıktığımız bu yolda proje paydaşlarımız ile birlikte kamuoyuna duyurmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Dünya Tarım ve Gıda İşbirliği Zirvesi’ne dünyanın en büyük tarım üreticisi olan Türkiye’nin ev sahipliğinde tüm dünya ülkelerine, dünya tarım ve gıda sektöründe söz sahibi bir ülke olduğumuzu göstermenin amacındayız. ’Gelin bize yatırımcı olun’ çağrıları yapacağız. Ülkelerin neden yatırımcı olması gerektiğini gelip bu zirvede anlatmalarını isteyeceğiz. Bütün dünya iş adamlarını Türkiye’nin başkenti Ankara’da bir araya getirerek sektörümüze bir hareketlilik kazandırmayı ve tarımın önemini dünyaya anlatmaya çalışacağız. ‘Evet diyoruz’ diyerek çıktığımız bu yolda sizlerin de destekleri ile dünyaya tarım ve gıda ekonomisini Ankara’ya kazandıracağız” ifadelerini kullandı.
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol