Edirne Valisi Özdemir'den 'Bulgaristan'daki eylem' açıklaması

Edirne Valisi Günay Özdemir, Bulgaristan vatandaşlarının Kapitan Andreevo Sınır Kapısı’nda Bulgar vatandaşı olan Türklerirn oy kullanmaya gelmelerini engellemek için yaptığı eylem ile ilgili açıklama yaptı.Edirne Valisi Günay Özdemir,...

Edirne Valisi Özdemir'den 'Bulgaristan'daki eylem' açıklaması
21 Mart 2017 - 19:48

Edirne Valisi Günay Özdemir, Bulgaristan vatandaşlarının Kapitan Andreevo Sınır Kapısı’nda Bulgar vatandaşı olan Türklerirn oy kullanmaya gelmelerini engellemek için yaptığı eylem ile ilgili açıklama yaptı.

Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne’nin Enez ilçesinde gerçekleştirdiği ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, söz konusu problemin şu an için çözüldüğünü dile getirerek, “Ama hala o bölgede 100-150 kişilik bir grup olduğu söylendi. Hala o bölgede otobüslerle ilgili eylem yapma ihtimalleri var. Bu demokratik hakları engellemeye dönük bir eylemdir. Biz bunu hiçbir zaman kabul etmiyoruz. Bulgaristan bunu çözmek zorunda. Orada demokrasi varsa ve vatandaşların oy kullanmasını istiyorsa bunu çözmesi gerekiyor. Bu uluslar arası bir problemdir, Dışişleri Bakanlığımız bu konuyla ilgili çalışıyor” dedi.

“Demokratik hakların kullanılması engellenmeye çalışılıyor”

Vali Özdemir, “Kapıkule ve Hamzabeyli Sınır Kapısında böyle bir eylem oldu. 26 Mart’ta Bulgaristan’da bir seçim var. Hem Türk hem de Bulgar vatandaşı olan insanlarımız Bulgaristan’da oy kullanmak için otobüslerle Bulgaristan’a geçiyorlar. Maalesef Bulgaristan’ın bazı kesimleri bu demokratik haklarını kullanmasını engellemeye çalışıyor. Kapıkule Sınır Kapısı’nı geçtikten sonra ilk etapta 5 tane otobüsümüzü durdurdular ve vatandaşımızın Bulgaristan’a girmesini engellemeye çalıştılar. Bu konuda da her türlü Dışişleri Bakanlığımız, Edirne ve Sofya’daki büyükelçiliklerimiz temaslarını sürdürüyor. Sınır Mülki İdari Amirliği olarak da biz konuya müdahil olduk” ifadelerini kullandı.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum