kent otel
01 Mart 2017 Çarşamba 19:19
Emlak Vergisi Ne Zaman ve Nereye Ödenir ?

Emlak vergisinde Ocak ayından itibaren yürürlüğe giren vergi artış oranı 2016 vergi değerlerinin 2017 artış oranı eklenerek (%3,83) bulunan tutarı olacaktır. Emlak vergisi ne zaman ve nereye ödenir gibi soruların cevabını arayanlar için kısa bir açıklama yaptık.
 

Emlak Vergisi Nereye Ödenir?
 

Emlak vergisi yatırmadan önce emlak bildirimi belgelerinin yani; tapu, beyan sahibinin ikamet adresi ve varsa iş yeri adresi, TC kimlik numarası ve varsa vergi numarası, binalar için yapı kullanma izni, binanın adresi. Bu belgeler ile 31 Mayıs tarihine kadar emlak vergisi ödenmelidir.
 

Emlak Vergisi Ne zaman ve Nereye Ödenir?
 

Emlak vergisi iki taksit şeklinde ödenir. İlk taksiti 1 Mart tarihi başlangıcı olmak üzere 31 Mayıs tarihine kadar ödenmelidir. İkinci taksit ise 1 Kasım ile 1 Aralık tarihleri arasında ödenmesi gerekmektedir. Emlak vergisi ödemek için kişilerin bağlı bulundukları Belediyelerin Emlak vergisi ödeme merkezinden ödeme yapması gerekmektedir. Ancak Belediyeye gitme imkânı olmayan kişiler ulaşım problemi yoksa belediyelerin çevrimiçi ödeme sisteminden kredi kartı aracılığı ile ya da belediyelerden alınan havale numarası ile PTT ve diğer bankalardan havale yolu ile ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirler. Emlak vergisi ödenmesi sırasında ilgili kişiler Emlakları ile ilgili detaylı form doldurmak zorundalar. Ayrıca Emlak vergisinin ödenmemesi durumunda cezai işlem uygulanmaktadır.

Son Güncelleme: 01.03.2017 17:48
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol