kent otel
08 Mart 2017 Çarşamba 16:53
İtfaiyecilik lisesi kız öğrencilerinin Kadınlar Günü kutlaması

İtfaiye eğitimi gören liseli kız öğrenciler, 8 Mart Kadınlar Günü’nü, yangın tatbikatı yaparak kutladı.

Ankara İskitler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği alanında 11. ve 12. sınıfta eğitim gören kız öğrenciler, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü, derslerinin büyük bölümünü işledikleri Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığında, yangın söndürme tatbikatı yaparak kutladılar. Kız öğrenciler, temsili olarak merkeze gelen ihbarın ardından çalan sirenle itfaiye araçlarına bindiler, yangın mahalline intikal edip, müdahale sistemini kurarak, kısa sürede yangını başarıyla söndürdüler. Öğrencilerin başarıyla tamamladığı tatbikat sonrasında Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Celil Sipahi, kız öğrencilerin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak çiçek armağan etti. Sipahi, “Kendiniz isteyerek bu mesleği seçtiniz. Bize düşen görev, sizleri en iyi şekilde eğiterek itfaiyeciliğe hazırlamak. Tatbikatlarda ve yangına müdahalelerde de görüyoruz ki başarıyla görevlerinizi yapıyor ve erkekleri aratmıyorsunuz” dedi.

“Mesleği isteyerek seçtik”

İtfaiyeci adayı kız öğrenciler ise mesleği bilinçli seçtiklerini, meslek aşkı ve kendilerine duydukları güveni, mesleklerini erkekler kadar başarıyla sürdürebileceklerine inandıklarını kaydettiler. 12. sınıf öğrencisi İlayda Güner, itfaiyecilik mesleğini isteyerek seçtiğini belirterek, “İtfaiyeci olabilmek için ailem Malatya’da oturmasına rağmen ben Ankara’ya geldim. 1 yıl yurtta kaldım. Daha sonra ailem severek seçtiğim meslekte başarılı olmam için Ankara’ya taşındı. Şimdi ailemle beraber yaşıyorum. Burada itfaiyeci ağabeylerimizle tatbikatlara katılıyoruz. Ayrıca stajyer olarak yangın söndürme olaylarında 1. derecede olmasa bile, yangının söndürülmesinin ardından soğutma çalışmalarına aktif olarak katılıyoruz” diye konuştu.

11. sınıf öğrencisi Tuğba Özer de, kadınların bu mesleğe daha çok ilgi göstermeleri gerektiğini düşündüğünü dile getirerek, “İtfaiyecilikte de diğer tüm mesleklerde olduğu gibi başarılı olunacağına inanıyorum. Tatbikatlara büyük zevkle katılıyorum, 11. sınıf olduğum için yangın söndürme çalışmalarına henüz katılmadım ama bir an önce katılmayı büyük bir heyecan ve istekle bekliyorum” şeklinde konuştu.

Ankara İtfaiyesinde 7 yıldır görev yapan Sultan Aktaş ise şunları kaydetti:

“7 yıldır Ankara İtfaiyesinde görev yapıyorum, yüzlerce yangın söndürme olayına katıldım. Aynı zamanda Sualtı ve Suüstü Arama Kurtarma ekibinin ilk kadın üyesiyim. Kadınların tüm mesleklerde olduğu gibi itfaiyecilikte de çok başarılı olacağına inanıyorum."
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol