KONSİAD Gen Bşk Kemal Çelik beyin Bayır Diakond otel basın toplantısı konuşma metni

İstanbul’daki Konyalılar olarak 2008 yılında çıktığımız bu yolda hep birlikte çok büyük mesafeler alarak bugünlere geldik. Bugünkü çalışma azmimiz ve gayretimiz ilk günkü heyecanımızın daha büyüğü ve devamıdır. Bu noktada Kurucu Başkanımız Mustafa Imık abimizi rahmetle anmak isterim.

KONSİAD Gen Bşk Kemal Çelik beyin Bayır Diakond otel basın toplantısı konuşma metni
01 Aralık 2018 - 10:42

KONSİAD’ın kuruluşunda bir amacımız ve bu amacımızı gerçekleştirecek bir “Konya” ruhu vardı. Amacımız Hakkın, hukukun, barışın, güvenin, adaletin, refahın ve mutluluğun, sağlandığı; Konya’nın tarihe ve topluma mal olmuş yerel ve evrensel değerlerinin korunup, tanıtıldığı; kendi içinde bütün, bölgesinde etkin, Türkiye’de saygın bir Konya oluşturma mücadelesine katkıda bulunmaktır. Bunu yaparken tek hedefimiz tüm Konyalıları, tarihi, kültürel ve sosyal bağları ile kendini Konyalı görenleri bir aile halinde görmektir. Daha cümlelerimin başında, Konyamızın manevi sahiplerinden Mevlâna’yı selamlıyor ve “Hamdım, piştim, yandım” sözleri ile Konya kültürünü özetliyorum.
Değerli hemşehrilerim,
KONSİAD olarak organize ettiğimiz “Yöresel Konya Günleri” etkinliğimizi 22-25 Kasım 2018 tarihlerinde İstanbul Yenikapı Meydanında hep beraber gerçekleştiriyor olacağız inşallah. Kadim şehir Konya’nın insanları olarak kadim şehir İstanbul’da tüm hemşehrilerimizi buluşmaya davet ediyoruz. Dünyanın en büyük etkinlik alanlarından biri olan Yenikapı etkinlik alanında 22-25 Kasım 2018 tarihlerinde tüm Konyalılar ve misafirlerimizle buluşacağız.
KONSİAD olarak gerek Feshane etkinlikleri kapsamında gerekse fuarcılık kapsamında KONEXPO etkinlikleri ile bugüne kadar birçok ticari, mesleki ve kültürel faaliyeti başarı ile gerçekleştirdik. Bu kez tüm maddi ve manevi değerlerimizi bu etkinlik ile tek çatı altında tekrar buluşturmayı hedefliyoruz.
KONSİAD olarak her zaman sadece Konya ve Konyalı değil, tüm dünya üzerindeki kardeşlerimize, milli ve manevi değerlerimizi sahip çıktık. Tüm geçmiş yönetimlerimiz dahil yaptığımız bu faaliyetlerden örnekler vermek isterim. Daha geçtiğimiz yıl sonunda, yaklaşık 40 kişilik bir katılımcı ile Kudüs ziyareti gerçekleştirdik. Müslümanların ilk kıblegâhı Mescid-i Aksa’ya zulmü telin ederek en zor günlerde Kudüs’e yaptığımız bu ziyareti üyelerimiz ile birlikte gerçekleştirdik. 
Her yıl ramazan ayında Rumeli ve Balkanlar’daki kardeşlerimizi, Evlad-ı Fatihanlar’ı ziyaret ettik. Kardeş derneklerimizden olan Balkanlara Vefa Derneği ile birlikte Bu coğrafyadaki kardeşlerimizin sünnet merasimlerine katıldık. Bu faaliyetler, kültürel bağların güçlendirilmesi ile iş dünyasındaki yakınlaşmayı ve sinerjiyi artırmaya yönelik örnek çalışmalarımızdandır.
Yine 2017 yılı içerisinde büyük bir heyet ile ticari ve kültürel amaçlı olarak Yavru Vatan Kıbrıs’a bir ziyaret gerçekleştirdik.
 İş insanımız ve sanayicilerimizi Kalkınma Bakanı Sn Lütfi Elvan ile İstanbul’da buluşturduk. 
İkitelli Organize Sanayi Bölgesi işbirliği ile Meclis Çalışma Komisyonu Başkanı milletvekillerini üyelerimiz ile buluşturduk.
2 Kasım 2017 tarihli Sabah gazetesinin eki olarak Türkiye genelinde çıkardığımız “KONYA” özel eki ile hem Konya’nın hem de hemşehrilerimizin güçlü bir tanıtmını yapmayı başardık. Bu gazete ile birlikte Konyalı sanayici ve iş insanlarımızın marka bilinirliğini ve işlerini geliştirmeyi hedefledik. 
KONSİAD dergimizin son sayısını çıkardık.
Üyelerimiz ve aileleri ile birlikte kutsal topraklara bir umre ziyareti gerçekleştirdik.
En son geçtiğimiz Temmuz ayı içinde, Konyalı hemşehrilerimiz ile birlikte Bosna’ya bir ziyaret gerçekleştirdik. 
Bütün bu sosyo-kültürel etkinliklerin amacı, milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmak, ticari faaliyetlerimizi, kültürel faaliyetlerimizi, sosyal faaliyetlerimizi birlik ve beraberlik içinde  gerçekleştirmek ve bir ve beraber olmaya vesile olmaktır.
Keza yine siz değerli hemşehrilerimizin desteği ile Arakan’daki Müslüman kardeşlerimize, Suriye’deki Türkmen kardeşlerimize destek olup  Kızılay aracılığı ile yardımlarda bulunduk.
Bu ülkenin güvenliği için canla başla görev yapan askerlerimize desteğimizi göstermek amacı ile etkinlikler düzenledik ve bu etkinliklerden elde edilen 150.000TL tutarındaki geliri Mehmetçik Vakfımıza bağışladık.
Stratejik hedeflerimizden birisi mülkiyeti kendimize ait olan bir lokasyon oluşturmaktı. Avcılar anacadde üzerinde genel merkezimiz olacak yeni bir lokasyon satın aldık ve bu yeni yerin tadilatı tamamlanmak üzeredir. En kısa sürede yeni merkezimizin açılışında sizlerle buluşmayı ümit ediyoruz.
Konya bölgemizin iş dünyasına, istihdamına ekonomisine her fırsatta destek olmaya devam ediyoruz. İstanbul’da yerleşik bir iş insanımızın Seydişehir ilçesinde bir çorap fabrikası kurmasına vesile olduk.
İki yıldır Konya’da düzenlenen Konya Konut, İşyeri, Arsa, Yatırım ve Finansman Fuarı’na üyelerimiz ile katılımcı desteği verdik. 
Böylesi etkin ve verimli çalışmalar siz değerli hemşehrilerimizin desteği sayesinde olmuştur.
Konyalılar olarak hedeflerimiz büyük olacaktır. Gücümüzün ve potansiyelimizin farkındayız. Birlik olacağız ve başaracağız. Konya için, Konyalılar için ve ülkemiz için güzel projeler yaparak bayrağı yeni kuşaklara devredeceğiz. Hemşehrilerimizin içinde çok donanımlı iş insanlarımız bulunmaktadır. Onların önünü açmak için çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. Bilgi birikiminin, tecrübenin ve yetkinliğin paylaşıldığı zaman çok daha büyük başarılara imza atılabileceğini hep birlikte göreceğiz inşallah.
Hemşehrilerimizle beraber bizim buna inancımız tamdır. Önümüzdeki yıllarda başarılı olmanın yolu her alanda güçlü bir STK yapılanması dünyasında geçecektir. Konya STK’ları olarak her alanda faaliyet gösteren tüm STK’larla sürekli olarak görüş alışverişi içinde olmaya önem vermeliyiz. 22-25 Kasım 2018 tarihlerinde gerçekleştireceğimiz Yöresel Konya Günleri etkinliğini hep birlikte başaracağız. Hep birlikte İstanbul’a, ülkemize ve tüm dünyaya sesimizi duyuracağız.
Sanayisi kültüründen geliyor şiarı ile Konyalı iş insanlarımızı, sanayicilerimizi, şairlerimizi, yazarlarımızı, esnafımızı, öğretmenimizi, öğrencimizi, üniversitelerimizi, hocalarımızı ve tüm hemşehrilerimizi bu etkinliğe davet ediyoruz. Konyamıza ait markaların, yöresel ürünlerin, üreticilerin, sosyal ve kültürel değerlerimizin, belediyelerimizin, derneklerimizin, vakıflarımızın özetle tüm dünyadaki Konyalıların  buluştuğu bu etkinliğimize sizleri davet ediyoruz. Kasabanızın, köyünüzün, mahallenizin veya Konyamızın tüm değerleri ile buluşmak, Konya insanı ile buluşmak, hasret gidermek ve tanışmak için bu etkinliğe tüm memleket insanımızı bekliyoruz.
Sevgiye saygıya semah dönen semazenlerle bir olmaya, Mevlânâ’nın tüm dünyayı kuşatan hoşgörüsüne, dostluğa, kardeşliğe ve paylaşmaya davet ediyoruz. Evlad-ı Fatihanlar’la buluşmaya, asırlık hasretleri bitirmeye ve birlik olmaya davet ediyoruz.
Sözümü sonlandırırken, dün olduğu gibi bugün de faaliyetlerimize destek veren tüm kardeş dernek ve vakıflarımıza, Yönetim Kurulumuza, üyelerimize, her kesimden insanımıza, gönüldaşlarımıza, hemşehrilerimize, ve bu etkinlik için bize yer sağlayan, lojistik destek veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne özellikle teşekkür etmek isterim.
22-25 Kasım 2018 İstanbul Yenikapı Meydanı’nda buluşmak üzere bekliyoruz.
Saygı ve Selamlarımla.

Kemal ÇELİK 
KONSİAD GENEL BAŞKANI


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum