Reklam
Reklam

KTSO BAŞKANLARIN'DAN TÜRK DİL BAYRAMI KUTLAMA MESAJI

Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ahmet Çelik ve Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gökhan Alkan, 1277’de Karamanoğlu Mehmet Bey’in fermanıyla Anadolu’da ilk kez devlet dili olarak kabul edilmesinin 742. yıldönümünü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Başkanlar mesajda;

KTSO BAŞKANLARIN'DAN TÜRK DİL BAYRAMI KUTLAMA MESAJI
13 Mayıs 2019 - 12:52

“Dil, bir milletin kimliğinin temel taşlarından biridir. Dilimize sahip çıkmakta Türk milletinin tüm fertlerinin yükümlülüğünden biridir. Bu anlamda bundan 742 yıl önce Karamanoğlu Mehmet Bey “ 'Türk'üz, öyleyse Türkçe konuşmamız gerekir' diyerek “bugünden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk Dili’nden başka dil kullanmaya’ şeklinde ilan ettiği fermanıyla Türk Dili için tarihi bir adım atmış ve Türkçe ilk defa resmi dil olarak kabul edilmiştir.
Bu ferman aynı zamanda Türk Milletine  dili geliştirerek muhafaza etmek, millet olarak geleceği de güvence altına almak adına verilmiş çok büyük bir karardır. Bu fermanın önemi de bu tarihi günün Türk Dil Bayramı olarak kabul edilmesi ile  tasdiklenmiştir. 
Dilimize, örfümüze, geleneğimize, Türkçemize sahip çıkmak vatan davasına sahip çıkmaktır. Bu vesileyle  Türkçe’nin resmi dil olarak kabulünün 742. yıl dönümünü ve Türk Dil Bayramını kutluyor, Milli birlik ve beraberliğimize ışık tutan bağımsızlığımızın sembolü dilimizle her kıtada milli hüküm sürmemizi sağlayan Karamanoğlu Mehmet Bey'i rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz.” ifadelerine yer verdiler.
 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum