kent otel
11 Mart 2017 Cumartesi 12:59
İstanbul' da Dünyanın İlki Olacak Proje

Deneyim Laboratuvarı, Maker Atölyesi, girişimciler için Kuluçka Merkezi bölümlerini barındıracak olan olan proje bu özelliğiyle dünyada bir ilk olacak.

Bu sabah Dünya Ticaret Merkezi’ndeki (DTM) imza töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ‘Living Lab’ kavramının Türkiye için yeni bir kavram olduğunu, inovatif düşünce ile girişimciliği bir araya getirmesi yönüyle de önemli olduğunu ifade etti. Kurulacak merkezin şehir yaşamına önemli bir kalite penceresi açacagını düşündüğünü belirten Başkan Topbaş, “Endüstriyel şehir tasarımlarının tecrübe merkezi  burası olacak. Ergonomik ve amacına yönelik son derece kaliteli ürünlerin geliştirilmesi sağlanacak” diye konuştu.

Başkan Topbaş projenin İBB AB İlişkiler Müdürlüğü koordinatörlüğünde yürüteleceğine dikkat çekerek, Girişimcilik Merkezi’nin İstanbul’u yenilikçi, rekabet gücü yüksek bir şehir haline getirmek için çalışacağını sözlerine ekledi. Başkan Topbaş şöyle devam etti: “Şişhane metro istasyonunda 900 m² alan tahsis edildi. Toplam proje bütçesi 7 milyon TL olacak. Bu proje için İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan destek sağlandı ve toplam bütçesinin % 71,63’ü kadar da hibe alındı.”  Bugün imzaladıkları projenin 11 ay sonra İstanbul’a hizmet vermeye başlayacağını ifade eden Başkan Topbaş,  “Her türlü yazılım, donanım, ofis, atölye, ekip ve ekipmanların hazır olduğu bir ortam kuruyoruz” dedi.

- Bu Kadar Kapsamlı Olanı Dünyada Yok-
Projenin hayata geçmesiyle merkezin 7/24 esaslı çalışacağını ve kullanıcılar ile iş ortaklarının bu merkezde bir araya gelebileceklerini belirten Başkan Topbaş kurulacak merkezle alakalı şu bilgileri paylaştı: “Kurulacak merkezde üç ana kısım olacak. Projelerin ve ürünlerin seçilip, analiz ve kontrol edildiği Kuluçka Merkezi, Deneyim Merkezi ve Eğitim Etkinlik Merkezi. Bu kadar kapsamlı olanı dünyada yok. Yani alanında bir ilki gerçekleştirmiş oluyoruz.”

Projenin asıl sahibinin İstanbullular olduğunun altını çizen Başkan Topbaş, yerli ve milli ürünlerin desteklenmesinin ve arttırılmasının hedeflendiğini söyledi. Girişimciler ve Türkiye için kurulacak merkezin önemli bir katma değer üreteceğine inancının tam olduğunu ifade eden Başkan Topbaş şöyle devam etti: “20 yıllık işletme sonucunda toplam 43,62 milyon TL mali büyüklük hedefleniyor. Ticari başarısı olan inovasyonlarda artış sağlamasını bekliyoruz. Yeni başlayan şirketler ve girişimciler için bu büyük fırsat. Yatırımcılar için yeni ve alternatif bir pazar oluşturacak. Ulusal ve uluslararası platformda şirketlere hizmet üretme şansı verilmiş olacak.”

Konuşmaların ardından İstanbul Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Valisi Vasip Şahin ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile İstanbul Kalkınma Ajansı arasındaki “İstanbul Living Lab Deneyim Merkezi” projesini imzaladı.

Son Güncelleme: 11.03.2017 13:06
Anahtar Kelimeler:
Ibb Haber
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol