Öğretmenler Yarınlarımızdır

24 Kasım Öğretmenler Günü tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Öğretmenler Yarınlarımızdır
26 Kasım 2018 - 10:26

24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama etkinlikleri çerçevesinde ilk olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Atatürk Anıtına çelenk koyma töreni yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kutlama programına Karaman Güzel Sanatlar Lisesi Konser Salonunda devam edildi.
Kutlama programı öncesinde Karaman Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan öğretmen konulu resim ve afiş sergisi protokol üyeleri tarafından gezildi. Sergi sonrasında kutlama programına geçildi.
“Nesillere güzelliklerle yaşanılabilir bir dünyayı müjdelemek üzerine kurulmuş bir mesleği icra ediyoruz”
Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Programın açış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu yaptı. Okumak, öğrenmek, değişmek ve değiştirmek; bugünümüzü ve yarınları bilgi ve sevgi ile inşa etmek, sonraki nesillere güzelliklerle yaşanılabilir bir dünyayı müjdelemek üzerine kurulmuş bir mesleği icra ediyoruz diyerek konuşmasına başlayan İl Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, “İnsanlığın kurtuluşu; aklın ışığıyla, gönül sıcaklığında bilgi ve hikmetle yetiştirilen, düşünen gençlerdir. Nesillerini bilgelik tecrübesiyle güzel bir terbiye ile yetiştirip kendine güven duygusu kazandıran milletler ancak, yarınlara güvenle bakabilir. Zira bugünün gençleri yarının toplumuna hizmet edecek, toplumu idare edecek en kıymetli değerlerimizdir” dedi. 
"Keşke bizim ülkemizde bizim okulumuzda da olsa dediğimiz birçok teknolojik alt yapı ve yenilik artık okullarımızda kullanılır olmuştur”
Süleymaniye, Selimiye gibi eşsiz mabetler taş üstüne taş koyularak yapılan duvarlar değil; taşa, harca ruh veren tasarımın arkasındaki anlam derinliğidir sözleriyle konuşmasını sürdüren Mevlüt Kuntoğlu, “Öğrencilerin yenilikçi eğitimlerle araçları öğrenmesi, ufuk açacak ruhu vermediğiniz takdirde bir işçiye duvar örmeyi öğretmekten farklı değildir. İlim ve hikmeti, vazgeçilmezi olan kayıp eşyası gibi gören bir medeniyet mensupları olarak daha güzele, daha iyiye ve insana en çok yakışana ulaşmak için, yaratılmış olanda Yaratıcı’yı görmenin inceliğiyle, çocuğun gönlüne yerleşmiş heyecan sahibi öğretmenlerimizle dünyaya medeniyet iddiamızı anlatabileceğimize inanıyorum. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ın öngördüğü şekilde farklı bir sistematik yaklaşımla Türkiye yeni bir atılımın içinde bulunuyor. Millî Eğitim’de son yıllarda nicel konularda çok ciddi mesafeler alınmış, "Keşke bizim ülkemizde bizim okulumuzda da olsa” dediğimiz birçok teknolojik alt yapı ve yenilik artık okullarımızda kullanılır olmuştur. Ortaya konan bu gelişmelerin 2023 Eğitim Vizyonu ile eğitimin niteliğinde de aynı ölçekte başarıya dönüşmesi için bizlere, eğitim liderlerimize ve öğretmenlerimize büyük sorumluluklar düşmektedir” diye konuştu. 
“Hızla değişen dünyada eğitimde öğretmenin rolünü, öğrencinin bilgi ile ilişkisini iyi yönetmek gerekir”
Konuşmasında meslektaşlarına da seslenen İl Müdürü Kuntoğlu, “Sizlerden özellikle istirhamım 2023 Eğitim Vizyonu’nu iyi analiz etmeniz, büyük millet ve devlet geleneğimizi bulunması gereken yere oturtmak için üzerimize düşen sorumlulukları layıkıyla kavramamızdır. Hızla değişen dünyada eğitimde öğretmenin rolünü, öğrencinin bilgi ile ilişkisini iyi yönetmek gerekir. Bilgiyi cebimizde taşıdığımız bir çağda öğretmenlik bilgi taşıyıcılığı şeklinde icra edilir ve çocuklar sadece hatırlamakla mükellef tutulursa, öğretmen kendi eliyle kendini pasifize eder,  öğrenciyi ise cevap anahtarları ölçeğinde değerlendirmeye başlar. Eğitim, bilgiden davranışa örnek bir model oluşturabilmektir. Soyuttan yola çıkarak ete kemiğe bürünmek, yaşadığı çağda, insana, çevresine ve tüm canlılara iyiyi, doğruyu, güzeli aşılayabilmektir. Türkiye’nin aydınlık yarınlara ilerlemesi için eğitimden aldığımız güçle milli ve manevi değerleriyle barışık, ülkesini seven, evrensel değerlere hâkim; hayat boyu eğitimi benimseyerek düşünen, sorgulayan bireyler yetiştirmek dileğiyle konuşmamı sonlandırırken, başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ebediyete irtihal etmiş tüm öğretmenlere rahmet diliyor, üstün çaba ve eşsiz fedakârlıklarıyla bugünü ve yarınlarımızı inşa eden, neslimizin mimarı olan siz değerli öğretmenlerimizi saygı ve sevgiyle selamlıyor, tüm meslektaşlarımın Öğretmenler Günü’nü tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı. 
İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu’nun açış konuşmasının ardından Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’un kutlama mesajının okunmasından sonra programda genç öğretmeler adına konuşmayı Temizel - Ünlü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğretmeni Ramazan Şimşek yaparken, emekli öğretmenler adına konuşmayı ise Şerife Bulut yaptı. Şerife Bulut, konuşmasında öğretmenlik mesleğinin önemine değinerek hayatındaki anılarını ve tecrübelerini davetlilerle paylaştı. Ayrıca programda, mesleğe yeni atanan aday öğretmenlerin yemin töreni yapılırken emekli olan öğretmenlere Hizmet Şeref Belgesi Karaman Valisi Sayın Fahri Meral tarafından verildi. 
Programın son bölümünde Karaman Güzel Sanatlar Lisesinin yetenekli öğrencileri birbirinden güzel türküleri icra ederek davetlilere müzik ziyafeti sunarken, İrem Tutku Demirtaş’ın söylemiş olduğu şarkı büyük alkış topladı. 
24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle düzenlenen sportif ve kültürel yarışmalarda dereceye giren öğretmenlere ve öğrencilere protokol üyeleri tarafından ödüllerin verilmesiyle program sona erdi.
 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum