kent otel
08 Nisan 2017 Cumartesi 16:46
Saraybosna Üniversitesi

Hiç Balkanları ziyaret ettiniz mi? Doğasıyla, sokaklarıyla, binalarıyla sizi büyüler. Gezip görmeniz gereken yerlerden biridir. Peki, burada üniversite okuma fikri sizde ne gibi duygular uyandırıyor? Pek çok öğrenci hislerini takip ederek Bosna-Hersek’in gözde üniversitelerinden biri olan Saraybosna Üniversitesi’ni tercih etti. Hakkında bilgi sahibi olmayanlar için eğitim açısından oldukça iyi bir üniversitedir. Başkent Saraybosna’da bulunan Saraybosna Üniversitesi 1949’dan bugüne, dünyaya alanında uzman gençler yetiştirmiş, yarım bir asra şahit olmuş, dimdik ayakta kalabilmiş ve görevini hakkıyla yerine getirmeye devam eden bir kurumdur. Türkiye’deki üniversiteler yerine tercih edilmesinin sebepleri arasında;

  • Türkiye’de tanınır olması,
  • Mezunlarına Europass Mavi Diploma vermesi ve bununla dünyanın her yerinde iş imkanı bulma şansınız olması,
  • Yıllık ücretlerin uygun olması,
  • Yurt dışında yaşamanın size kazandıracakları,
  • Bosna-Hersek’te yaşamın bir öğrenci için oldukça uygun olması,
  • Yeni bir kültürü daha yakından tanıma olanağına sahip olunması

gibi etkenler sıralanabilir.

Saraybosna Üniversitesi’ni daha yakından tanımak

Hangi alanda eğitim görmek isterseniz isteyin, Saraybosna Üniversitesi ’nde mutlaka o alanla ilgili bir eğitim bulursunuz. Herhangi bir üniversitede bulacağınız bölümler, belki de daha çeşitli hali,  Saraybosna Üniversitesi’nde yıllardır eğitim vermektedir. Eğitimler lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri olarak sınıflandırılmıştır. Türkçe destekli eğitimler verilmesinin yanında Boşnakça eğitim veren bölümler için 1 yıl dil eğitimi alınır. Bu eğitimden sonra ana eğitiminize başlarsınız. Saraybosna Üniversitesi üniversiteye giriş sınavlarıyla ilgilenmiyor. Lise diplomanızla kayıt olabilirsiniz. Ancak bazı eğitimlere başlamadan önce ön sınavlar yapılır, başarılı olduğunuz takdirde eğitiminize devam edersiniz. Üniversite ücretleri yıllık olarak Euro bazında ödeniyor. Ücretler diğer üniversitelerle karşılaştırıldığında uygun sayılabilecek düzeydedir. Bursa ihtiyaç duymanız durumunda, Kredi ve Yurtlar Kurumu geri ödemeli burs ödemesi yapmaktadır.

Üniversite dışı yaşam

Bosna-Hersek’e gittiğinizde tabiri caizse renk renk insanlarla karşılaşacaksınız. Bu çoklu kültür, hoşgörü çerçevesinde yıllardır birlikte yaşamaya devam ediyor. Saraybosna Üniversitesi’nin başkentte olmasının getirdiği avantajlarla hızlı gelişen bir yerleşimde yaşıyor olacaksınız. Savaş zamanı çok fazla nüfus kaybeden Bosna-Hersek, yüz ölçümünün de getirdiği avantajla kişi başına geniş bir yaşam alanı imkanı veriyor. Saraybosna, büyük şehirlerden gelenlerin rahatlayabilecekleri, küçük şehirden gelenlerinde yabancılık çekmeyecekleri bir şehirdir. Kültür çeşitliliğinden bu kadar çok bahsedilen bir yerde kültür-sanat alanındaki yapılanmaların olmaması beklenemez. Birçok müze, tiyatro ve sinema salonuyla bu konudaki hassasiyetlerini gösteriyorlar. Ayrıca 200’den fazla spor tesisiyle Saraybosna’da yaşam, sağlıktan ve spordan da taviz vermiyor.

Saraybosna Üniversitesine kayıt olmak

Daha önce bahsedildiği gibi kayıt olmak için liseden mezun olmuş olmanız yeterlidir. Konaklama, ulaşım, Saraybosna Üniversitesi hakkında daha ayrıntılı bilgilere ihtiyaç duyabilirsiniz. Yurt dışında eğitim kararı, karar sürecinde zor olduğu gibi gerçekleştirilen süreçte de zorluklar barındıran bir karardır. Kararınızı verdikten sonra profesyonel bir firmadan danışmanlık hizmeti almak sizin için en mantıklı adımdır. Eurostar Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı başvurabileceğiniz firmalardandır. Aklınıza takılan sorular ve kayıt işlemleri için gerekli  desteği firmadan alabilirsiniz.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol