Reklam
Reklam

İş Hayatında Kendinizi Sürekli Geliştirin

İş hayatı içinde insanlar yeni sürprizlerle karşılaşabilir. Özellikle iş hayatına yeni atılmış olan kişiler başta olmak üzere birçok çalışanı farklı sürprizler beklemektedir.

İş Hayatında Kendinizi Sürekli Geliştirin
21 Temmuz 2020 - 12:03

İster iş hayatına yeni atılmış birisi olun isterseniz de uzun süredir bu alanda hizmet veren bir kişi olun,her an işsiz kalabilme sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durum birçok alanda kendini göstermek ile birlikte özellikle büyük şirketlerin dahil olduğu gruplar içinde daha fazla hissedilmektedir.
Bu tür durumlara karşı hazırlıklı olmak için kendinizi geliştirmekten asla vazgeçmemeli ve bu tip durumlara karşı sürekli olarak hazırlıklı olmalısınız. Bunun için mevcut bir işyerinde çalışırken dahi farklı iş alanları ile ilgili kendinizi geliştirebilecek kurslar almaya ve farklı şeyler öğrenmeye gayret etmelisiniz. Bu gayretiniz, hem işsiz kalma durumunuzda size yardımcı olacak hem de yeni iş imkanlarını önümüze getirerek ve şu anda bulunduğunuz pozisyondan çok daha iyi bir konumda çalışmanıza yardımcı olabilecektir.

Kendinizi Geliştirmeye Devam Edin

Kişisel gelişiminizi bu şekilde devam ettirmeniz aynı zamanda aldığınız eğitimle de alakalıdır. Bu bağlamda okuduğunuz okulun bitmesinin ardından hemen iş bulma durumunuz olsa dahi kendinize geliştirmeyi asla ihmal etmemelisiniz. Özellikle kişisel gelişiminize katkısı olacak çeşitli kurslara gitmeli ve farklı iş alanları ile ilgili önemli olan bilgilere sahip olmak için çeşitli araştırmalar yapmalısınız. Kendisini sürekli geliştiren ve çeşitli olumsuzluklara karşı sürekli olarak tetikte bulunan birisi için hiçbir şey sürpriz olmayacaktır. Bu bağlamda hem işsiz kalma sorunu gibi bir durumla karşı karşıya kalmayacak hem de çok daha iyi iş imkanlarının size sunulmasını sağlamış olacaksınız.
Bununla birlikte aynı zamanda çalıştığınız şirket içerisinde farklı pozisyonlarda görev alma şansınız ortaya çıkacaktır. Şirkette çalışmaya başladığınız ilk anlarda hazırlamış olduğunuz CV’nizde sürekli olarak güncellemeler yapmalı ve aktif bir öğrenici olarak hareket ederek sürekli yeni şeyler öğrenmeye çaba sarf etmelisiniz. CV'nizde oluşacak bu yenilikler, şu anda bulunduğunuz pozisyonun daha da iyi bir konumaulaşmanıza yardımcı olurken aynı zamanda daha yüksek pozisyonlarda yapılacak olan iş tekliflerini de ortaya çıkartacaktır. Sürekli kendimizi geliştirerek şirket içerisinde daha üst pozisyonlara yükselirken aynı zamanda bu sayede sevdiğiniz işe erişebilme imkanı da elde etmiş olacaksınız.
Bundan dolayıdır ki hayata atıldınız ilk andan itibaren sürekli olarak öğrenmeye ve kendinizi geliştirmeye açık olmalısınız. Bu durumda iş ile ilgili olarak herhangi bir sıkıntı ile karşı karşıya kalmayacaksınız. Özellikle iş bulma ve bulduğunuz işten daha iyi bir alanda hizmet verebilme seçenekleri başta olmak üzere her alanda, hazırlamış olduğunuz CV’nin büyük etkisi olacaktır. Bundan dolayı ilk başvuru işleminiz sırasında hazırlamış olduğunuz CV’ye çok iyi bir şekilde hazırlamış olmanız gerekmektedir.

CV Hazırlarken Çok Titiz Bir Şekilde Davranın

CV hazırlama, sıradan işlemler gibi değerlendirilmemesi gereken durumlardan birisidir. Özellikle bu aşamada çok dikkatli olmalı ve gerekli profesyonel destekten yoksun kalmamalısınız. Bu gibi durumlarda CVMakerCV şablonlarınıkullanarak başarılı bir CV oluşturma işlemini yapabilirsiniz. Hatta bu sayede bu konuyla ilgili herhangi bir sorun yaşamanızın da önüne geçmiş olacaksınız.
CV hazırlama işlemini çok iyi bir şekilde yaptıktan sonra sahip olduğunuz işte bulunurken dahi çok büyük avantajlara sahip olmanız mümkündür. Özellikle aktif bir şekilde kullandığınız CV, yeni iş olanaklarının size ulaşmasında etkili olacaktır. Bu durumda daha iyi iş tekliflerini almak için hazırlamış olduğunuz CV'nizi, online platformlarda da kullanabilirsiniz. Bunun için LinkedIngibi sosyal platformlarda,kullanıcı profilleri oluşturarak kendinizle ilgili bilgilerin bu platformlarda yer almasını sağlayabilirsiniz.
Bu sayede sadece bulunduğunuz bölge ile ilgili iş olanaklarının değil, farklı bölgelerde hatta farklı ülkelerde ortaya çıkan iş olanaklarından rahatlıkla faydalanabileceksiniz. Bununla birlikte şirketleri dolaşarak iş başvurusunda bulunmak yerine, işverenlerin size ulaşarak iş teklifi yapmalarını sağlayabilirsiniz. Bu durumun yaşanması sizinle ilgili olarak bilgilerin daha fazla kişiye ulaşması noktasında oldukça önemli bir adım olacaktır.
Sadece bu tür sosyal platformlarda değil aynı zamanda kendi kişisel web sitenizi de kurabilirsiniz. Bu web sitesi üzerinden kendinize ait bilgileri paylaşarak sahip olduğunuz nitelikleri ifade edebilirsiniz. Bu sayede işverenler, ilgili pozisyonlarda personel alımı yapacakları zaman gerçekleştirecekleri aramalarda web sitenizde karşılaşmaları muhtemel olacaktır. Bu şekilde yaptığınız çalışmalar neticesinde daha fazla dikkat çekeceğinizi unutmamalısınız.
Burada ortaya çıkan dikkat çekme durumu, işverenler nazarında bir öncelik olacak ve işe alım durumlarının sizin için daha kolay bir şekilde gerçekleşmesi sağlanacaktır. Öyle ki hali hazırda başvuruda bulunan diğer adaylardan farklı olarak daha profesyonel bir kişiliğiniz olduğu ortaya çıkmakla birlikte aynı zamanda işinizi ne kadar ciddiye alarak yaptığınızın da bir göstergesi olacaktır. Bu sayede birçok işveren için tercih edilebilecek bir yapıya sahip olduğunuzu net bir şekilde göstermiş olacaksınız. Öyle ki belki de yüzlerce adayın bir anda önüne geçebilecek bir potansiyele sahip olabileceksiniz.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum