Reklam
Reklam

Engelli Bireyler İBB Yaz Kampında Yeteneklerini Keşfediyor

İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediyesi, engelli bireylerin fiziksel ve sosyal yeterliliklerini arttırmak amacıyla Yaz İzci Kampı Eğitim Programı düzenliyor.

Engelli Bireyler İBB Yaz Kampında Yeteneklerini Keşfediyor
21 Temmuz 2017 - 10:55

Haber sitemizin edindiği bilgiye göre; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığı Engelliler Müdürlüğü’nden (İSEM) hizmet alan 100 Engelli genç, İBB Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından düzenlenen Yaz İzci Kampı’nda 1’er Hafta özel izci eğitimi alacak.

2017 İBB Yaz İzci Kampı’nda engelli bireyler de maharetlerini gösterecek. 14 Temmuz – 30 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan İBB Yaz İzci Kampı’na 16 – 30 yaş arasında olan engelli bireyler de katılacak. 25 engelliler merkezi ve 9 irtibat bürosu üzerinden alınan engelli bireylerin İBB Yaz İzci Kampı başvuruları, İSEM bünyesinde çalışan alanında uzman psikolog, sosyolog ve spor eğitmenlerinden oluşan özel bir komisyon tarafından değerlendirildi. Kamp Programına uygun ve kamp süresince düzenlenen rehabilitasyon programlarına olumlu cevap verecek engelli bireyler, İSEM Komisyonu tarafından titizlikle seçilerek İBB Yaz İzci Kampı’na yönlendirildi.

İBB’den Yaz İzci Kampı’nda Engellilere Büyük Destek

Ümraniye Kent Ormanı’nda yer alan İBB Yaz İzci Kampı, izcilerin kendilerini geliştirmeleri için pek çok eğitim programını 2017 kamp dönemi içinde engelli bireylere sunuyor. 2017 Yaz İzci Kampı döneminde, engelli bireyler; temel ileri seviye izcilik, kişisel gelişim, hafıza teknikleri, telsiz ve haberleşme, ilkyardım, trafik, çevre ve orman, itfaiye-yangın, resim, müzik, tiyatro, yüzme, bisiklet, binicilik, pentatlon, badminton, tırmanma duvarı, kano ve kürek, hayvan bakımı, ebru, paintball, atıcılık ve oryantring gibi çeşitli branşlarda verilen eğitim programlarından özel eğitmenlerin koçluğunda faydalanacak.

İBB Yaz İzci Kampı, profesyonel izci kurtları tarafından iyi bir yurttaş olma, değişik sorunlarla başa çıkma ve kişiliğin güçlendirilmesi eğitimleri verilirken; düzenlenen çeşitli spor aktiviteleri ile engelli bireylerin fiziksel ve zihinsel yeterliliklerinin arttırılmasına katkı sağlanacak. Ayrıca ailelerinden ilk defa 1 haftalık süre içinde ayrı kalan engelli bireylerin, kamp içinde oluşturulan takım ruhu ve yardımlaşma ile iletişim becerileri ve sosyal yönleri de güçlendirilecek. Engelli bireylerin örgün eğitim alan öğrencilerle aynı dönemde izcilik kampı eğitim faaliyetlerinde bulunması, genç izci kurtlara kaynaştırma ortamı sunarak eğitime katılan öğrencilerde empati, yardımlaşma ve sosyal farkındalık sağlayacak.

Sporla Rehabilitasyon

2007 yılından günümüze 1000’in üzerinde zihinsel engelli ve ortopedik engelli birey İBB Yaz İzci Kampı eğitim programlarından faydalandı. Birer haftalık periyotlarla düzenlenen izcilik kampı eğitimlerine; veliler çocuklarını büyük bir heyecanla gönderiyor. İBB Yaz İzci Kampı’nda ailelerinden bir hafta ayrı kalan ve öz yeterlilikleri artan engelli bireyleri aileleri büyük bir kıvançla karşılıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi engelli bireylerin fiziksel ve sosyal yeterliliklerinin arttırılması amacıyla İSEM Sporla Rehabilitasyon Birimi tarafından değişik spor aktiviteleri düzenliyor. İSEM Sporla Rehabilitasyon birimi tarafından günümüze kadar farklı sporla rehabilitasyon programlarında 1 Milyon 250 Bin seansın üzerinde hizmet sunuldu.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum