Ülkü: "Hollanda'nın tutumu açık bir tacizdir"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Hollanda uçağının iniş izninin iptal edilmesi ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın bulunduğu aracın durdurulması ile ilgili açıklama yapan Müstakil Sanayici ve İşadamları...

Ülkü: "Hollanda'nın tutumu açık bir tacizdir"
12 Mart 2017 - 09:23

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Hollanda uçağının iniş izninin iptal edilmesi ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın bulunduğu aracın durdurulması ile ilgili açıklama yapan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Başkanı Ümit Ülkü, "Hollanda makamlarının bu tavırları, Hollanda’daki Türk toplumunun demokratik haklarına ve onuruna yönelik açık bir tacizdir" dedi.

MÜSİAD İzmir Başkanı Ümit Ülkü, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Hollanda uçağının iniş izninin iptal edilmesi ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın bulunduğu aracın durdurulması ile ilgili yazılı bir kınama mesajı yayımladı. Ülkü açıklamasında şunları kaydetti: “Çeşitli sebeplerle bakanlarımıza sergilenen antidemokratik tutum, Hollanda Hükümetince iki ülke ilişkilerini ve ifade özgürlüğünü göz ardı eden bir tavırdır. Hollanda makamlarının nezaketsiz açıklamaları kısa zamanda yasaklama ve kısıtlamalara, en sonunda ise şiddete dönüşmüştür. Demokrasi ve özgürlüklere bağlılığını her vesileyle vurgulayan Hollanda makamlarının bu tavırları, Hollanda’daki Türk toplumunun demokratik haklarına ve onuruna yönelik açık bir tacizdir. Bu hasmane tutum ve önyargılı zihniyet apaçık bir acizlik göstergesidir. Hollanda makamlarını bu tutumlarından dolayı kınıyoruz. Hollanda ile 4 asırdır kesintisiz sürdürdüğümüz siyasi ve ekonomik ilişkilerimizi göz önüne aldığımızda, maruz kaldığımız bu kabul edilemez ve tehlikeli uygulamanın bir an önce son bulmasını ve diplomatik teamüllere uygun bir süreçle düzelmesini temenni ediyoruz."

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum