kent otel

Eğitim sistemimiz teknoloji eşliğinde yarınlara doğru hızla ilerliyor. E okul gibi kodlama ile üretilmiş sistemler her geçen gün daha etkin bir şekilde kullanılıyor. Gençlerimiz dünyayı daha yakından takip etmeye başladı.

Üniversite yıllarımda bir karşılaştırmalı eğitim kitabında farklı ülkelerin eğitm sistemlerine dair epey bilgi sahibi olmuştum. En çok ilgimi çekenler arasında ise Japon eğitim sistemi idi. Hele okullarında yanında okula dair arge birimleri kurduklarını görünce bir heyecanlanmıştım. Okulda eğitim devam ediyor ve bir ekip başarıya dair yerel ve ülke adına eğitim sistemini dikkate alarak çalışma yapıyor. Bu bilgiler beni çok etkilemişti. Günümüz şartlarında bu tür çalışmalara çok uzak olmadığımızı görmeye başladım.

Çünkü artık okullarımız direk dünya ile iletişime geçebilecek kadar teknolojik donanıma sahip. Akıllı tahtalar ve internet bağlantıları sanki yeni fikirler ile yeni işler yapmamız için bizi celb ediyor.

Kodlama dersleri ise yakında öğrencilerimizin ilgi odağı olacak. Çünkü bu günün şartlarında bile sokakta öğrendiği yazılım bilgisi ile devasa işler başaran gençlerimiz var. Yarınlarda ise teknolojik donanım ve teknik bilgiye sahip gençler ile dünya genelinde söz sahibi olacağımız aşikar.

Japon eğitim sistemini daha yakından tanımamız gerektiğini düşünüyorum. Japon kültürü ile daha etkileşim içerisinde olabilirsek başarıya dair daha da ilerleme kaydetmemiz mümkün olabilir. Teknoloji devi markaların bu ülkenden çıkmış olması kodlama ve daha ilerisi için bize ilham kaynağı olabilir.

Ülkemiz her alanda olduğu gibi eğitimde de hızla ilerleme kaydediyor. Sürekli güncellenen müfredat ve teknolojiye yapılan yatırımlar kısa sürede semeresini verecek ve bizi yarınlara taşımada etkili olacaktır.

Fatih Bircan / Eğitimci Yazar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol