Reklam
Reklam

Kahramanmaraş'ın ilk mozaik sergisi açıldı

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, KAMEK bünyesinde Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ve İŞ-KUR işbirliğiyle kurduğu Sanatsal Mozaik Kursu’nun tamamlanmasının ardından ilk sergisini açtı.

Kahramanmaraş'ın ilk mozaik sergisi açıldı
31 Ağustos 2020 - 11:34

Büyükşehir Belediyesi yeni bir kültürel faaliyetle dikkatleri üzerine çekiyor. KSÜ ve İŞ-KUR işbirliğiyle düzenlediği Sanatsal Mozaik Kursu’nda eğitimini başarıyla tamamlayan kursiyerlerin çalışmalarını, “Açık Hava Sanatsal Mozaik Sergisi” açarak ilgilileriyle buluşturdu. Sergi, Tarihi Kahramanmaraş Kalesi’nde 30 Ağustos Pazar gününe kadar üç gün boyunca sabah 10.00 ile akşam 20.00 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak.

Başkan Güngör: “Geleneksel el sanatlarımız kadim tarihimizi yansıtır”

Sergi açılışında Kahramanmaraş’ın 10 bin yıl geriye götürülebilecek bir tarihe sahip olduğunu belirten Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör; “Her zaman söylediğimiz gibi, Kahramanmaraş’ımız kadim bir tarihe sahiptir. Bunun anlam ve önemini şehrimizde bugün de yaşatılmakta olan el sanatları ve sanatın diğer dallarına bakarak anlayabiliriz. Maraş Saray Mutfağı, Kahramanmaraş’ımızın kadim kültürünü yansıtan bir yönüdür. Bıçakçılık, kuyumculuk, bakırcılık, Maraş işi sim sırma ve edebiyat, Kahramanmaraş kültürünün ne kadar kalıcı, etkileyici ve özel olduğunu göstermeye yetmektedir. Bir resim sanatı olarak değerlendirilen mozaik sanatı da Kahramanmaraş’ımızın bu sanatsal yönünü yansıtan diğer bir yönüdür. Şimdi bunların yaşatılması, tanıtılması, şehrin turizmine, ekonomisine kazandırılması için gayret gösteriyoruz. Germanica Antik Kenti’nde, camilerimizde, tarihi konaklarımızda rastladığımız, taş ve cam kullanılarak icra edilen mozaik sanatı geçmişi bugüne, bugünü de geleceğe taşımaktadır. Büyükşehir Belediyesi olarak bu nadide, kalıcı sanat dalının, günümüzde daha aktif icra edilmesi için, üniversitemiz ve İŞ-KUR işbirliğiyle ev hanımlarımıza yönelik Sanatsal Mozaik Kursu açtık. Kursiyerlerimizin çoğu ev hanımlarından oluşmaktadır. Sergimiz, bu KAMEK kursunda eğitimini başarıyla tamamlayan kursiyerlerin değerli çalışmalarından oluşmaktadır. Hepsini yürekten tebrik ediyorum. Değerli hocalarıma teşekkür ediyorum. Bu tür çalışmaların şehrimizin tanıtımında, kültürel değerlerinin yansıtılmasında çok etkilidir.” ifadelerinde bulundu.

Başkan Güngör: “Kahramanmaraş’ımız birçok şeyin başkentidir”

Başkan Güngör, hazırlıklarının tamamlanmak üzere olduğunu söylediği “Kahramanmaraş Şiir ve Edebiyat Günleri” ve “Kültürel Kalkınma Eylem Planı”na dair de; “Diyoruz ki Kahramanmaraş’ımız birçok şeyin başkentidir. Dondurmanın, mutfak kültürünün, el sanatlarının, Maraş işi sim sırmanın, Dulkadiroğlu’nun, şiir ve edebiyatın başkentidir. İşte şiir ve edebiyatın da başkenti olan bu şehri, her yıl bir şiir ve edebiyat etkinliğiyle buluşturmak istiyoruz. İnşallah 16-20 Kasım arasında uluslararası boyutlu, ismi “Kahramanmaraş Şiir ve Edebiyat Günleri” olan bir faaliyet gerçekleştirmiş olacağız. Diğer alanlarda olduğu gibi edebiyat alanında da UNESCO yaratıcı şehirler ağına müracaat ettik. İnşallah bu etkinlikler de buna katkı sağlayacak. Bu şekilde Kahramanmaraş’ımızı daha iyi tanıtmış olacağız. Tabi, bu kültürel faaliyetlerimiz kapsamında, Sayın Genel Başkan Yardımcımız Mahir Ünal Beyin de destekleriyle, kültür bakanlığındaki tecrübeleriyle, Türkiye’de bir “Kültürel Kalkınma Eylem Planı” üzerinde çalışıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımıza da bu eylem planı arz edildi. Kahramanmaraş, “Kültürel Kalkınma Eylem Planı”yla pilot şehir olup, diğer şehirlerimiz için örnek oluşturacaktır.” dedi.

Sergi açılışında Kahramanmaraş’ın geleneksel el sanatlarında gösterdiği çeşitliliğe dikkat çeken MHP Milletvekili Sefer Aycan; “Mozaik Sergisi açılışından dolayı burada bulunmaktan mutluyum. Kahramanmaraş’ta her şey var. Her tür ürün var. Bunların tanıtımını yapmak hepimizin görevidir.” dedi. AK Parti Milletvekili İmran Kılıç, Kahramanmaraş’ta saymakla bitirilemeyecek kadar tarihi, coğrafi, sanatsal ve kültürel değerin olduğunu belirterek; “Önemli olan bu eserlere sahip çıkmamızdır. El birliğiyle sahip çıkıyoruz ve gelecek kuşaklara aktarıyoruz.” ifadelerinde bulundu.

Açılış konuşmalarının ardından, Sanatsal Mozaik Kursu’nu başarıyla tamamlayan kursiyerlere Katılım Belgesi verildi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum