Reklam
Reklam

Karaman'da İlk Ders, Bizim Yunus'la Başladı

Öğrenciler İlk Derse Yunus Emre ile Başladı Karaman il genelinde 2020-2021 eğitim öğretim yılı 2. dönem ilk dersi “Özümüz Yunus, Sözümüz Türkçe” projesi ile başladı.

Karaman'da İlk Ders, Bizim Yunus'la Başladı
15 Şubat 2021 - 19:11
2021 yılının Yunus Emre veTürkçe Yılı olarak kutlanmasına ilişkin yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi doğrultusunda, Karaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü hazırladığı  “Özümüz Yunus, Sözümüz Türkçe” projesi ile eğitim öğretime başladı.
Türk dili ve medeniyetinin temel taşlarından biri olan Yunus Emre'nin vefatının 700. yılı nedeniyle Yunus Emre'nin mirası Türkçenin öneminin vurgulanması, medeniyet dili kimliğiyle bilinçli ve doğru kullanımının sağlanması amacıyla 'Bizim Yunus' ve'Dünya Dili Türkçe' başlıklarıyla 2021 yılında yurt içi ve yurt dışı etkinlikler düzenlenecek. 
“Özümüz Yunus, Sözümüz Türkçe” 
İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan konuya ilişkin açıklamalarda bulunarak “Özümüz Yunus, Sözümüz Türkçe” projesi ile ilgili bilgiler verdi. İlMüdürü Mehmet Çalışkan “Dünya insanının çağımızda yaşadığı sorunlara karşı çözüm üretecek anlayış, Anadolu irfan ve medeniyetinin 700 yıl önce bu topraklarda yetiştirdiği, Karamanlı Yunus Emre’nin dünyaya ve insana bakışıdır.” dedi.
“2021 yılında 21 etkinlikle öğrencilerimiz Bizim Yunus’u tanıyacak”
“Yetmiş iki millete bir göz ile bakan Bizim Yunus’un, her canlıya hatta varlığa; sevgi, hoşgörü ve barış ile yaklaşan bu felsefesini okul ve sınıflarımızda çocuklarımıza kazandıracağız.” diyen İl Müdürü Çalışkan,“Onun için ‘2021 yılında 21 etkinlik’başlığıyla öğretmenlerimizle birlikte “Özümüz Yunus, Sözümüz Türkçe” projesini hazırladık. Yunus Emre'nin mirası olan Türkçenin öneminin vurgulanması, medeniyet dili kimliğiyle bilinçli ve doğru kullanımını sağlamak için etkinlikleri, Türk dilinin başkenti Karaman merkezli olarak gerçekleştireceğiz. Her hafta ve her sınıf düzeyinde yapılacak farklı farklı etkinliklerle öğrencilerimize Bizim Yunus’u her yönüyle tanıtıp Yunus’un özünü ve sözünü onlara kazandırmaya gayret edeceğiz.” ifadelerini kullandı.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum