Reklam
Reklam

KMÜ İLE İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ ARASINDA İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörlüğü ile Karaman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü arasında 'İş Birliği Protokolü’ imzalandı.

13 Aralık 2020 - 16:26

KMÜ Rektörlük Makamında gerçekleşen imza töreninde KMÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül ile Karaman İl Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Şahinbaş tarafından iş birliği protokol imzalandı.

Protokol kapsamında altyapı, personel, eğitim, Ar-Ge, proje, tarımsal yayım hizmetleri, öğrenci ve çiftçi eğitimi gibi konulara ilişkin süreçlerin taraflar arasında iş birliği içerisinde yürütülmesi amaçlanıyor.

İmzalandığı tarihten itibaren üç yıl geçerli olacak protokol kapsamında tarım, gıda, hayvancılık, su ürünleri ve orman alanlarında katma değer sağlayacak ve sektörel gelişimi hızlandıracak Ar-Ge çalışmaları, üniversite öğrencilerinin mesleki tecrübelerinin arttırılması amacıyla staj imkanı, Üniversite tarafından Tarım İl Müdürlüğü personeli ve tarım danışmanlarına yönelik model eğitim kursları, yöresel marka potansiyeline sahip ürünler için ortak tanıtım stratejisi, tarımda verimliliğin artırılması için çiftçiye hızlı bir şekilde ulaşılması ve çiftçi ailelerin ekonomik olarak güçlendirilmesi kapsamında kurslar düzenlenmesi gibi pekçok hedef öngörülüyor.

İmza töreninin ardından konuşan Rektör Akgül, “Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi olarak Karaman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile birlikte ilimizdeki tarımsal verimliliği artırmak adına imzalamış olduğumuz protokolün tarımsal faaliyetlere pozitif katkı sağlayacağını düşünüyorum. Özellikle coğrafi işaret alınacak olan yerel ürünler ile yöresel marka ve tescil potansiyeline sahip ürünler hakkındaki çalışmaların bundan sonra taraflar arasında koordinasyon içinde yürütülecek olması, yerele uygun ürün pazarlama yöntemlerinin belirlenmesi, kırsalda yaşayan gençlere yönelik eğitim programları düzenlenmesi, bölgede sürdürülebilir ve ekonomik bitkisel ve hayvansal üretimin sağlanması amacına yönelik çiftçi koşullarında yürütülmek üzere Müdürlük ve Üniversite arasında ortak uygulamalı projeler geliştirilmesi gibi pekçok konuda protokolün ilimiz için önemli kazanımlar sağlayacağına inanıyorum.” dedi. İl Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Şahinbaş ise Karaman'ın tarımsal potansiyelinin doğru değerlendirilmesi için üniversitenin rehberliğinin son derece önemli olduğunu belirterek Rektör Akgül'e tarımsal alandaki katkı ve destekleri için teşekkürlerini bildirdi.

İmza töreni, iyi dilek temennilerinin ardından sona erdi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Günün Başlıkları