Reklam
Reklam

ÖZEL GEREKSİNİMLİ ÖĞRENCİLERE TARIM VE DOĞA UYGULAMALARI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Programı Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Ali Temiz, “Tarım Engel Tanımaz” projesi ile özel gereksinimi bulunan çocuklarla geleneksel tarım ve doğa uygulamaları gerçekleştirecek.

ÖZEL GEREKSİNİMLİ ÖĞRENCİLERE TARIM VE DOĞA UYGULAMALARI
06 Mayıs 2020 - 16:29

Tübitak 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Programı kapsamında kabul gören proje ile özel gereksinimli 15 öğrenci sekiz gün sürecek etkinlik kapsamında doğa ve tarım uygulamalarını yerinde gözleme imkânı bulurken uygulamalarda aktif olarak rol alacaklar ve kendi yiyeceklerini üretme heyecanını yaşayacaklar.

Proje ile ayrıca öğrencilerin sosyal-duygusal açıdan bir gruba ait olma, grup içinde sorumluluk alma ve başarma mutluluğunu edinmeleri amaçlanıyor. Çalışmanın sonunda projeye katılan özel gereksinimli öğrencilerin günlük yaşam becerilerinin artması ve gelişimsel alanlarının desteklenmesi hedefleniyor.

“Özel gereksinimli bireylerin kendi kendilerine yetebilmeleri sağlanmalı”

Proje ile ilgili bilgiler veren Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Ali Temiz şunları söyledi: “Özel gereksinimli bireyler, gereksinimlerinin niteliğine göre farklı eğitim-öğretim ihtiyaçları göstermektedirler. Bu nedenle özel eğitimin amacı özel gereksinimli öğrencilerin toplumda mümkün olduğunca bağımsız olarak yaşamalarını sürdürebilmelerini sağlayacak becerileri onlara kazandırmaktır. Sağlanacak eğitimin niceliği ve niteliği ne kadar yüksek olursa öğrencilerin de bağımsız yaşam becerilerini kazanarak toplumsal yaşama katılmaları o denli kolay olur. Özel gereksinimli bireylerin kendi kendilerine yetebilmelerini sağlayacak beceriler kazanmaları özel eğitimin temelini oluşturmaktadır. Biz de hazırlamış olduğumuz proje ile bu amaca hizmet etmeyi planladık. Bu noktadan hareketle özel gereksinimli bireylerin doğa eğitimine katılmaları onların günlük yaşam becerileri kazanmalarında, dolayısıyla kendi kendilerine yetmeyi öğrenmelerinde etkili bir yol olacaktır. Bu süreçte projemize desteklerini esirgemeyen Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Birol Üner ile emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum