03 Mart 2017 Cuma 13:23
Almanlar, Galiçya’da Faturayı Osmanlı’ya Kesti

Konya Aydınlar Ocağı’nda “100. Yılında Galiçya Cephesi”ni anlatan Prof. Dr. Caner Arabacı, “Galiçya Cephesinde 18 bin kayıp verdik. Galiçya’nın sonucunda Bağdat’ı, Erzurum’u, Trabzon’u ve Şam’ı kaybettik. Almanlar, bütün faturayı da Osmanlı Devleti’ne kesti” dedi.

Muhabirimizin edindiği bilgiye göre, Konya Aydınlar Ocağı’nın bu haftaki Selçuklu Salı Sohbetleri’nde “100. Yılında Galiçya Cephesi” anlatıldı.

NEÜ Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Caner Arabacı, günümüzde Polonya ve Ukrayna Cumhuriyetleri sınırları içinde kalan bölgeyeGaliçya dendiğini, Osmanlı ordusunun I. Cihan Harbi’nde çarpıştığı üç cepheden biri olduğunu ve sınırımızın, alakamızın, toprak bağımızın olmadığını belirterek “Galiçya’da 33 bin kişiden oluşan bir kolordu, Romanya’ya 39 bin askerden oluşan bir kolordu, Makedonya’ya da 29 bin nüfustan oluşan bir kolordu gönderiyoruz. Yani tam bir ordu gönderiyoruz. Galiçya’ya 15. Kolordu’yu gönderdiğimizde Van ve Erzurum Rus’un eline geçmişti. Trabzon düştü ve bir yıl sonra Siirt düştü” dedi. Galiçya’ya gönderilen Kolordusunun Almanların, Romanya’daki Kolordusunun ise Bulgarların emrinde olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Caner Arabacı, 101 bin askerimiz yabancıların emrinde savaşırken 1917’nin Martında Bağdat’ın elimizden çıktığını, ardından Kerkük’ün çıktığını ve Musul elimizden çıkarken Mondros Mütarekesinin imzalandığını söyledi.

Almanlar, Faturayı Osmanlı’ya Kesti

“Vatan topraklarının elimizden birer birer çıktığı bir dönemde biz, yurtdışına bu milletin en fedakâr, en cevval, en seçme, dil bilen ve 32 yaşından büyük olmayan gençlerini gönderdik” diyen Prof. Dr. Arabacı, “1916’dan itibaren Osmanlı Ordularının Başkomutanı, Osmanlı Devlet Başkanı Enver Paşa değildir. Anlaşma gereği Müttefik Ordularının Başkomutanı 2. Wilhelm’dir. Başkomutan Alman İmparatorudur. Emir komuta ondadır. Onun için Alman İmparatoru istediği zaman Enver Paşa’nın olmaz diyebilme şansı yok. Galiçya’dakisavaş bittiğinde Enver Paşa’nın, diğer cephelerde şiddetle askere ihtiyacımız olmasına rağmen Galiçya cephesinden asker ister. Fakat, Almanlar vermez” acı gerçeğini de söyledi. Arabacı, Almanların, Türk askerlerinin bütün harcamalarını da Osmanlı Devleti’ne fatura ettiğini de dile getirdi.

Galiçya’da 18 Bin Kayıp Verdik

İl Halk Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen sohbette, Konyalı subay Mehmet Şevki Yazman’ın Galiçya’yı anlattığı “Mehmetçik Avrupa’da” adlı bir eseri olduğunu hatırlatan Prof. Arabacı, Sakarya muharebelerinde Türk ordusunun kaybının 5.700, bütün İstiklâl Harbi boyunca kaybettiğimiz asker miktarının ise 12 bin olduğunu belirterek “Galiçya’da 12 bin şehit verilir. Bu rakama yaralı ve esir düşenleri de eklersek 18 bindir. Gönderilen asker sayısı ise 33 bin idi. Galiçya’da kayıp çok korkunçtur, yüksektir.” dedi. Arabacı, Galiçya’nın sonucuyla ilgili olarak şu acı gerçeği dile getirdi: “Galiçya’nın sonucu Bağdat’ın kaybıdır. Erzurum’un kaybıdır. Trabzon’un kaybıdır. Şam’ın kaybıdır. Bize de işte aslansınız, çok iyi savaştınız, Türklerin yiğitliğini, fedakârlığını hiç unutmayacağız diye bolca övgüler yağdırmışlar.”

Enver Paşa, Komitacılıkta Mahir

Sohbetin sonunda kendisine sorulan soruları da cevaplandıran tarihçi Caner Arabacı, Galiçya cephesinden çıkarılması gereken dersi de şu şekilde açıkladı: “Millet olarak yaşayacaksanız savaş sanayinizi geliştireceksiniz. Millet olarak yaşayacaksanız dışa bağımlılığı mutlaka bitireceksiniz.”

Enver Paşa’yla ilgili soruları da cevaplandıran Arabacı, Enver Paşa’nın Balkanlar’daki komitacılığının çok başarılı olduğunu, fakat diğer cephelerde başarı gösteremeyerek üstelik bir de Harbiye Nazırı olmak isteğini Sadrazam’a ilettiğini ifade ederek Enver Paşa’nın, Alman irtibatı güçlü olan bir general olduğunu da söyledi.

İsmail Ethem Taboru

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.