banner334
20 Mart 2017 Pazartesi 12:57
Kapana sıkışmış sosyal yaşamlar sergisi

Galeri Aydın’da açılan ve seramik ve cam sanatçısı Yasemin Yarol’un yaptığı kişisel çalışmaları içeren ‘Sosyal Yaşam (!)’ sergisi, ekonomik ve sosyal baskılar altında olan insanın kapana sıkışmış yaşamına göndermeler yapıyor.

Seramik ve cam sanatçısı Yasemin Yarol, "Sosyal Yaşam (!)" adlı kişisel sergisini İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Sanat Galerisi Galeri Aydın’da açtı. 21 Mart’ta İAÜ Florya Halit Aydın Yerleşkesinde açılan sergide Yarol, iyi bir evlat, iyi bir eş, iyi ebeveyn, iyi bir akademisyen, iyi bir öğrenci, iyi bir arkadaş, hanım kız, delikanlı adam gibi bir dizi kimliklerin baskısı altında yaşadığımız dünyada, kapana sıkışmış sosyal yaşamlarla ilişkilendirdiği çalışmaları ortaya koyuyor.

Yasemin Yarol, “Sosyal Yaşam (!)” adlı sergi çalışmalarını şöyle tanımlıyor:

"Hayatın bizi içine sıkıştırdığı görünmez kapanların dışına çıkabilseydik eğer, ortaya çıkan ‘ben’lerin bizi nasıl değiştireceği, her zaman soru işareti olarak bir köşede bekleyecektir. Ancak hayatımızı yaşarken adına çoğu zaman, ekonomik, politik ya da sosyal konum dediğimiz koşulların sınırlandırmaları içinde buluruz. İyi bir evlat, iyi bir eş, iyi ebeveyn, iyi bir akademisyen, iyi bir öğrenci, iyi bir arkadaş, hanım kız, delikanlı adam gibi sayılabilecek bir dizi kimliklerin baskısı altında hissederek yaşamazdık. İçinde olmaktan ne kadar memnun olduğumuzu bilmeden, adımıza getirilecek ‘iyi ’ sıfatların oluşumu için kapanlarımızı oluşturmak zorunda kalmazdık. Çoğu zaman gönüllü olarak seçtiğimiz bir kapana ya da kapanlara, haklılığımızı kendimize ispatlar gibi sıkışmazdık. Bu kapanların her biri, kendimize bakış açımız ile kabul ettiğimiz gerçeklik kavramı ile doğrudan ilişkilidir. Hayatımızda önem verdiğimiz kişi ya da durumlarla ilişkilenme şeklimizdir. Herhangi bir şey karşısında geliştirdiğimiz bakış açısı bizim kim olacağımıza karar vermemizdir. Bir kapandan çıkmanın tek yolu, kendimize koyduğumuz kurallara karşı çıkmakla gerçekleşebilir. Eğer kendi kurallarımıza karşı çıkma gücünü bulamazsak, kapanların bizim çıkmamız için aslında açık olduğunu fark etmeden yaşarız."

“İsteklerine sahip olan kişi olmak için, nasıl olduğumuzun nasıl göründüğümüze üstün geldiğini fark ederek yaşamalıyız” düşüncesinden hareketle oluşturulan sergiye ilişkin değerlendirme yapan Yarol, “Sosyal Yaşam (!) çalışması; her birimizin, yaşam örgüsünü, daha çok ekonomik ve sosyal nedenlerin yol açtığı, sorumluluklarımız, sorunlarımız, gereksinimlerimiz ve bunların yaptırımları gibi pek çok nedenle; kapana sıkışmışlık hissi ile ve bu hissi çoğu zaman ya öteleyerek ya da yok sayarak oluşturduğunu dile getirmek üzere gerçekleştirilmiştir’’ şeklinde ifade ediyor.

Yasemin Yarol kimdir?

1968 yılında İzmir’de doğdu. DEÜ, GSF, Seramik ve Cam Anasanat dalında lisansını, DEÜ, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Seramik Anasanat dalında yüksek lisansını, DEÜ, Güzel Sanatlar Enstitüsü, Seramik Anasanat dalında sanatta yeterliğini tamamladı. Devlet Seramik Yarışmaları’ndan ödülleri bulunan Yarol, yurt içi ve yurt dışında pek çok sergi, kongre, sempozyum ve çalıştaya katıldı. Halen Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümünde bölüm başkanlığı görevini sürdürüyor.

Yasemin Yarol’un “Sosyal Yaşam (!)” sergisi, 31 Mart 2017 tarihine kadar İAÜ Florya Halit Aydın Yerleşkesinde bulunan Galeri Aydın’da sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.