kent otel
07 Eylül 2016 Çarşamba 16:36
Karaman' da  restorasyon çalışmaları aralıksız sürüyor
Kültür kenti Karaman'da belediye restorasyon çalışmalarına önem veriyor. Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan restorasyon çalışmalarında önemli mesafe kat edildiğini söyledi.

Karaman Belediyesi, son yıllarda başlattığı tarihi yapıların restorasyon çalışmalarına devam ediyor. Başkan Çalışkan yürütülen çalışmalarla ilgili, “Tarihi miraslarımıza sahip çıkıyoruz” dedi.

Karaman Belediyesi, tarihi ve kültürel miraslarımızı yeniden canlandırmak ve kent tanıtım ve turizmini harekete geçirmek adına başlattığı tarihi evlerin restorasyon çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Bu çalışmalar kapsamında Hürrem Evi ve Tartan Evlerinin hemen yanında bulunan tarihi evleri restore ediyor. Çalışmaların sürdürüldüğü evlerde çatı onarımı ve evin sofa kısmındaki ahşap bağdadi kısım yapılarak, membran ve zemin döşemeleri ile kiremitleri ve kerpiç duvarlar yenilendi. Ayrıca yapıda bulunan yüklük, dolap, çiçeklik ve ağzı açık gibi ahşap bölümler yenilenerek tekrar kullanımı sağlanacak.

Bu restorasyon çalışmalarında önemli mesafe kat edildiğini söyleyen Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan şunları kaydetti: “Kent yaşam kültürümüzü daha iyi anlatabilmek ve tarihi zenginliklerimizi yeniden canlandırmak amacıyla tarihi evlerimizi birer birer ayağa kaldırıyoruz. Bu anlamda Topucak Mahallesi son derece değerli bir yerleşim yeri. Belirlenen plan dahilinde büyük bir ciddiyetle sürdürdüğümüz restorasyon çalışmaları ile bu tarihi mahallemizde bulunan kaybolmaya yüz tutmuş değerlerimizi gün yüzüne çıkarmaya devam edeceğiz” dedi.
Son Güncelleme: 07.09.2016 16:36
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol