Reklam
Reklam

"KÜLTÜR KOLEJİNDE" ZÜLFÜ LİVANELİ RÜZGARI

“KÜLTÜR KOLEJİ” ÖĞRENCİLERİ ZÜLFÜ LİVANELİ İLE BİR ARAYA GELDİ

13 Şubat 2019 - 14:00

Hikaye anlatıcılığındaki ustalığı ile ismi, çağının ve yaşadığı toprakların sınırlarını aşan bir yazar… Nesiller boyu söylenen şarkılara, besteleri ve sesiyle hayat veren bir müzisyen,  başarılı bir yönetmen Zülfü Livaneli… Çağdaş Türk Edebiyatı ve müziğinin önemli temsilcisi modern zaman ozanı Zülfü Livaneli, Kültür Koleji Fen Lisesi öğrencilerinin konuğu oldu.

 Kültür Koleji Gösteri Merkezinde gerçekleşen etkinlik, Livaneli’nin unutulmaz bestesi “Özgürlük”ün piyano solosu ile başladı. Dinleti sonrası öğrenci ve katılımcılara seslenen İstanbul Kültür Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve İKEK Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Bahar Akıngüç Günver, usta sanatçı Zülfü Livaneli’nin Türk sanat hayatına kattığı zenginliğe vurgu yaptı. Ev sahibi Kültür Koleji Fen Lisesi, Kültür Koleji - Kültür2000 Koleji Okullar Koordinatörü Biriz Kutoğlu ile Kültür Koleji yöneticilerinin de katıldığı Zülfü Livaneli söyleşiye öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

   “Serenad”, “Kardeşimin Hikayesi”, “Huzursuzluk”, “Mutluluk” gibi çok okunan onlarca romanı ve 300’den fazla bestesi ile kültür- sanat dünyamıza damgasını vuran Zülfü Livaneli, söyleşide öğrencilerin sorularını içtenlikle yanıtladı. Sanatçı müzik, edebiyat ve sinemaya olan tutkusuna dair hakkında tüm merak edilenleri “Kültür”lü öğrencilerle paylaşırken, özgür düşünce ile beslenen “Milli Kültürün” toplumsal gelişmedeki önemine değindi… Romanları 30 dilde yayınlanan sinema, edebiyat  ve  evrensel müzik çalışmalarıyla çok sayıda ödüle sahip olan Zülfü Livaneli, sanat yaşamından örnekler vererek öğrencilere çok yönlü olmayı öğütledi.  Sanatçı, edebi dilindeki büyüleyici akıcılık ve okuyucunun hayal dünyasına nakış gibi işlediği karakterlerle kurduğu duygusal bağı da öğrencilerle paylaştı.

   40 yılı aşan sanat hayatına dair deneyim ve anılarını da anlatan Zülfü Livaneli keyifli sohbeti ile Kültür Koleji Fen Lisesi öğrencilerine unutulmaz bir gün yaşattı.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum